-

Jacek-Jarecki

Inteligencja strajkuje

To w sumie jest bardzo piękne, bo kto ma dać przykład warstwom niższym jak nie naturalni liderzy społeczności. Na poczekaniu dodam jeszcze prawników, lekarzy, urzędników, akademików, literatów, dziennikarzy oraz ludzi znanych i lubianych. Wszyscy ci ludzie zasługują na to by żyć godnie, a do tego im jeszcze daleko. Warto zwrócić uwagę, że przyrodzona skromność każe im ograniczyć swoje postulaty do kwestii ekonomicznych. Nikt nie żąda przecież, żeby lud prosty mijając ich na ulicy zdejmował przed nimi czapki i pozdrawiał ukłonem. Może dlatego, że ludzie mało teraz chodzą w czapkach, kapeluszach czy beretach, a mody zadekretować się nie da.

Władza w starciu z Inteligencją zawsze przegra, nawet jeśli wygra na poziomie demokratycznym, ponieważ jej zwycięstwo będzie chwilowe. Szacunek zaś, nimb zasługi otaczający wymienionych w pierwszym akapicie jest zasłużony i dzięki pracy jaką wkładają, poświęcając się dla maluczkich tego świata jest przenoszony na kolejne pokolenia. To jakby kwiaty rosnące na stercie społecznego kompostu. Należy o nie dbać i raczej podziwiać niż wąchać, bo kompost zaburza wrażenia węchowe.

Orężem Inteligencji jest przecież nie sam strajk, który jest oczywiście tylko krzykiem rozpaczy, ale na przykład kultura, a tej pokonać się nie da. Orężem są znakomite polskie kabarety, odkrywcze filmy, których przesłania nie pojmuje gawiedź, bezstronne telewizje czy najlepsza w świecie gazeta. Książki, których klasy niższe nie znają, a których złośliwie nie dopisują do kanonu lektur, a przede wszystkim autorytety moralne i zwyczajne. Szczęśliwie Inteligencję reprezentują nowoczesne i postępowe partie polityczne, które chwilowo znalazły się w opozycji także dlatego, że były nielojalne w stosunku do Inteligencji, ale gdy wrócą do władzy, tym razem już naprawdę przychylą jej nieba, w co chętnie wierzy każdy Inteligent.

Hasło, że najlepsi z nas powinni żyć godnie jest hasłem oczywistym. Oczywiście mam na myśli ściśle ekonomiczne znaczenie słowa „godnie”, bo gdyby je rozszerzyć na aspekty moralne czy inne, mógłby podnieść się wielki krzyk o kolejnych szykanach, aż do faszyzmu włącznie.

Dobrym przelicznikiem, wielokrotnie podnoszonym przez reprezentantów Inteligencji jest obywatelka zatrudniona na kasie w hipermarkecie (osobiście nie pojmuję dlaczego, ale ciągle się o tych paniach wspomina). Można nawet zrobić stosowną tabelkę, według zasług i rang, na przykład, że nauczyciel to dwie kasjerki, a dyplomowany to dwie i pół kasjerki. I tak dalej, i tak dalej… To zadanie pozostawiam komuś z Inteligencji, w ostateczności może być dziennikarz.

Należy też pamiętać, że w takim hipermarkecie praca na kasie jest rotacyjna i raz się siedzi, a raz odpoczywa popychając wózek, czy rozkładając towar, a Inteligent jest Inteligentem przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, no chyba, że ma czas by spać. Wtedy nie wiem, to zależy czy śni inteligentnie czy wręcz przeciwnie. Chętnie bym się o tym przekonał, ale jako prostak nie mam szans. Cóż dodać?

Panie i panowie nauczyciele, strajkujcie godnie!



tagi: strajk nauczycieli 

Jacek-Jarecki
6 kwietnia 2019 08:23
76     5369    17 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

chlor @Jacek-Jarecki
6 kwietnia 2019 09:04

Dobre!.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-Maciej @Jacek-Jarecki
6 kwietnia 2019 09:21

Super tekst. Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Jacek-Jarecki
6 kwietnia 2019 09:44

Cóż, nauczyciele to zawsze była ostoja lewactwa rozumianego jako stan umysłu. Oni nie kumają, że są tylko narzędziem dla politycznej zadymy. Niewiele rozumieją ze współczesnego świata. 

zaloguj się by móc komentować

Pioterrr @ewa-rembikowska 6 kwietnia 2019 09:44
6 kwietnia 2019 09:59

A sadystyczny rząd nie pozwala im przejrzeć na oczy. Odpowiedzią na rządania Broniarza, powinno być pierwotne planowane 16% od września i ani kroku dalej. Taka terapia szokowa. Kiedyś trzeba powiedzieć STOP. Tym kilku % strakujących rodzice sami by urządzili jesień średniowiecza, gdyby ich dzieci zostały bez egzaminów.

zaloguj się by móc komentować


bendix @ewa-rembikowska 6 kwietnia 2019 09:44
6 kwietnia 2019 10:08

Pamiętam jaką ciemnotę mi WCISKALI na lekcjach j.polskiego.

 

zaloguj się by móc komentować

Draniu @ewa-rembikowska 6 kwietnia 2019 09:44
6 kwietnia 2019 10:20

Ale uwazają się za inteligencję, zwlaszcza ta część ze związków postkomunistycznych.. Uczą, świecą przykladem, a później strajkują w najwzniejszych dniach ucznia.. Inteligencja, jak to się mawialo ,branżowa inteligencja pracującą miast i wsi.. Wzór.. :)

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Draniu @Pioterrr 6 kwietnia 2019 09:59
6 kwietnia 2019 10:35

No ale rząd nie chce używać naturalnych rynkowych narzędzi ,czyli zwolnień z pracy.. I przyjmowania nowych pracownikow na swoich zasadach..Trochę by ich to kosztowalo,ale branzowe związki upadłby..

zaloguj się by móc komentować

smieciu @Jacek-Jarecki
6 kwietnia 2019 10:42

Tak, tylko trzeba pamiętać że nauczyciele i całe szkolnictwo jest jedynie produktem systemu. Wiele zrobiono w Polsce i robi się na świecie by właśnie tak to wyglądało. Przeprowadza się głupie reformy, dzielące obowiązkową edukację na etapy utrudniające edukację. Centralne ministerstwa narzucają jakie głupoty mają być nauczane. Obarcza się nauczycieli absurdalną papierologią. Wprowadza różne patologie w systemie ocen, dofinansowań. Skutkiem tego wszystkiego szkoła została zamieniona w przedsiębiorstwo, którego zadaniem jest przerób masy uczniowskiej jak najtańszym kosztem z jednoczesnym utrudnianiem życia wszelkim osobom, które traktują ten zawód ideowo. Idioci dyrektorzy z nadań partyjnyn, śmieszna kasa w stosunku do wysiłku potrzebnego do walki z patologiami itp. sprawiają że dobrzy nauczyciele odchodzą.

A potem mamy już samonapędzający się mechanizm: głupi nauczyciele produkują głupków z jednej strony a z drugiej są naturalnym celem kpin, nikt ich nie żałuje. Gdy rząd obarczy ich kolejnym gównem wszyscy przyklasną. Ciesząc się z dalszego upadku szkolnictwa.

Zapominając że właśnie o to chodzi. By już nikt nie pamiętał skąd się to wszystko wzięło. Że prawdziwym winowajcą są rządy. Które realizują posłusznie pisane gdzieś na świecie ideologiczne programy. Przy czym oczywiście rząd PiSu nie jest wyjątkiem.

Prawda też jest taka że obecnie nie da się już nic zrobić ze szkolnictwem. Rząd przecież nie napisze rozsądnego programu nauczania. Rząd bowiem jest odbiciem szkoły. Osobniki rządowe są na takim samym poziomie jak nauczyciele, generalnie cała budżetówka. Gliński napisze? Gowin napisze? Kto niby w tym rządzie miałby coś zrobić rozsądnego ze szkolnictwem? Nikt. Ani w tym ani w żadnym innym rządzie. Nikt nawet nie zamierza. Nie zostałby ministrem gdyby znałby się na rzeczy i co więcej chciał coś pozytywnego zrobić dla szkolnictwa, procesu nauczania.

Jedynym wyjściem dla rodziców jest tworzenie jakiś szkół społecznych ale ... to już chyba za daleko zaszło. Trudno stwierdzić czy jest wysarczająco dużo rodziców świadomych problemu. Zwłaszcza że rodzice mają swoje sprawy na głowie.

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @Jacek-Jarecki
6 kwietnia 2019 11:02

> Warto zwrócić uwagę, że przyrodzona skromność każe im ograniczyć swoje postulaty do kwestii ekonomicznych.

> Oczywiście mam na myśli ściśle ekonomiczne znaczenie słowa „godnie”, gdyby je rozszerzyć na aspekty moralne czy inne, mógłby podnieść się wielki krzyk o kolejnych szykanach, aż do faszyzmu włącznie.

> pozostawiam komuś z Inteligencji, w ostateczności może być dziennikarz.

 

:-) :-)

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioterrr 6 kwietnia 2019 09:59
6 kwietnia 2019 11:10

Witam.

Akurat zaciekawiło mnie, i to dość mocno, co masz na myśli pisząc: "tym kilku % strajkujących rodzice sami by urządzili jesień średniowiecza."  Z tego co wiem to nie kilka procent ale kilkadziesiąt i ich twarz, szef ZNP, jest traktowany bardzo poważnie bo z nim się rozmawia, a więc jest partnerem do negocjacji. Z politycznego, biznesowego lub relacyjnego punktu widzenia, traktowanie kogoś jak partnera stawia go w pozycji równorzędnego, i tyle. Ciekawi mnie jednak co innego. Co miałes na myśli pisząc "jesień średniowiecza?" Jest bowiem taka książka:

okładka oryginalna pierwszego wydania z 1919 roku

Herfsttij der Middel Eeuwen Johana Huizingi kiedyś lektura obowiązkowa na pierwszym roku studiów humanistycznych w Polsce, która w tłumaczeniu na język polski otrzymała własnie tytuł "Jesień Średniowiecza." Co ciekawe w języku angielskim otrzymała dwa tłumaczenia: The Autumn of the Middle Ages, or The Waning of the Middle Ages.  Została przetłumaczona na 26 języków i sama w sobie jest ciekawym i intrygującym eseistystycznym opisem schyłku "dworu Burgundzkiego," cyt.:

Wizja zmierzchu cywilizacji zbliża Huizingę do jednego z najważniejszych myślicieli początku XX wieku, Oswalda Spenglera. Wymowna jest zbieżność daty publikacji „Zmierzchu Zachodu” w 1918 r. i „Jesieni średniowiecza” niecały rok później. Podczas gdy Spengler kreśli wizję nieuchronnego zmierzchu zachodniej cywilizacji, Huizinga równolegle maluje przed nami wizję innego zmierzchu. Tego, który w piętnastym wieku stał się udziałem dworu burgundzkiego, coraz bardziej desperacko uciekającego od rzeczywistości w coraz bardziej wyrafinowane bale, turnieje i poezję. Wszystko po to, aby przytłumić zapachem róż unoszący się wokół fetor krwi. Pod tym względem dzieło Huizingi stanowi fascynującą paralelę do wizji Spenglera, przyjmowanych powszechnym zainteresowaniem w Europie wyniszczonej Wielką Wojną. Podczas gdy autor „Zmierzchu Zachodu” przepowiadał nadchodzący nieuchronnie upadek, Huizinga opisał zmierzch, który już nastąpił, choć w innym czasie".

źródło

Tak więc wizja zmierzchu, czyli zmiany, była od zawsze czy to w postaci zapowiedzi "końca świata," upadku cywilizacji czy też wielkiej wojny. I rzeczywiście te wojny czasem wielkie i krwawe były. Jednak zawsze po nich następowało jutro. Jakiekolwiek by oni nie było, dla tych co przeżyli było ono konkretem. Nie obawiam się ani o nauczycieli (jest ich w Polsce podobno ponad 700 000) ani, o ZNP, ani o jego szefa, ani o ten rząd. Ale szybko policzmy. 700 000 x 1000 zł x 12 miesięcy daje 8,4 mld zł rocznie. Cóż to jest dla tego rządu?

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

Draniu @smieciu 6 kwietnia 2019 10:42
6 kwietnia 2019 11:17

W niektorych gminach juz sa takie szkoly tzw. spoleczno-rodzicielskie.

 Duzo zalezy od nas samych, aby tę rzeczywistość zmieniać.. No ale lepiej czekać,az przyjdzie ktosiek i rozwiąże problemy ,najlepiej jak to bedzie rząd..

Odnosząc się do noty Szanownego Autora. Ja sobie zadaje pytanie ,gdzie sie podziala nasza inteligencja i tu nie chodzi o elity, tylko myslenie .

Sądzisz ,ze wszystko mozna zwalic na system i na rządy.. ?A moze zacznijmy rozwiazywac problemy zaczynajac od siebie,np biorac przyklad z Coryllusa,co ?  Czy on czeka ,az przyjdzie ktosiek zalatwi za niego jego problemy ? 

W duzej mierze od nas samych zalezy jaką wspólnotę tworzymy.. 

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @Jacek-Jarecki
6 kwietnia 2019 11:24

inteligencja strajkuje, a wieś tańczy i śpiewa ;-)

zaloguj się by móc komentować

smieciu @Draniu 6 kwietnia 2019 11:17
6 kwietnia 2019 11:25

Ja nie tyle zwalam na rządy co właśnie pokazuje że nie ma sensu liczyć na rząd. Możemy i musimy liczyć przede wszystkim na siebie, jak to w anarchiźmie ;) Niestety rząd będzie utrudniać takie inicjatywy. Jeśli rząd będzie mieć poparcie ludzi w takich kwestiach tym gorzej będzie. Nie mówiąc o tym że ludzie nie będą się brać za takie inicjatywy dopóki będą wierzyć w rząd. Słowem trzeba rząd krytykować przy każdej okazji ;) W końcu skoro podobno rządzi, to odpowiada za to. Nie chodzi tu oczywiście o PiS, który krytykuję z jednego prostego powodu: jeśli nie ta ostatnia nadzieja Polaków to co?

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @Jacek-Jarecki
6 kwietnia 2019 11:25

hmmm tytuł proponuję zmienić na... "yntelygencja strajkuje" albo może lepiej yntelygencja walczy o godność" albo o "yntelygencja walczy o lepsze jutro" patrząc na sondy telewizyjne przed uniwerkiem prezentowant w tylewizji...człowiek zaczyna się zastanawiać czy inteligencja to zwierze futergowe kicajace szybko... za szybko... ktoś tu sugerował, że studenty mogą robić bekę... nie sądzę...

zaloguj się by móc komentować

onyx @Pioterrr 6 kwietnia 2019 09:59
6 kwietnia 2019 11:35

W kujawsko-pomorskim kilka % to NIE strajkuje a rodzice przyjdą do szkoły z ciastem i słodyczami by wspierać nauczycieli. Przedstawiłeś sytuację mocno optymistycznie.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @smieciu 6 kwietnia 2019 11:25
6 kwietnia 2019 11:44

Uporczywie siegasz do argumentów partyjnych.. Aktualnie według mnie nie ma innej, lepszej partii ,ktora moglaby zarzadzac naszym panstwem,niz PiS.

Pragne zwrocic uwagę,ze artykuł dotyczy inteligencji  .. A miedzy innymi inteligencja jest po to ,zeby pokonywać trudnosci, a nie po to ,zeby dochodzic do wniosków,ze nie róbmy nic .bo i tak rząd wszystko zrobi,zeby nam się nie udało..

A rzeczywistość jest taka,ze zawsze w niej będą wystepowaly konflikty interesów..  Nikt nie powiedzial,ze będzie łatwo..

zaloguj się by móc komentować

orjan @ewa-rembikowska 6 kwietnia 2019 09:44
6 kwietnia 2019 11:49

Wydaje mi się, że zachodzi nieporozumienie. Poszerzanie społecznego dostępu do edukacji (od końcówki XIXw.) zbiegło się z ówczesnym zainteresowaniem myślą socjalistyczną. W Polsce (pod zaborami) zbiegło się także z ruchem pozytywizmu, który zachodził nie tylko w literaturze. Do tego doszły jeszcze skutki wywłaszczania przez zaborców ze stanu szlacheckiego i z majątków, rozwój nowej klasy przemysłowej, w tym także wysoko kwalifikowanej, itd. W tym tyglu powstawała polska inteligencja. Była w znacznej części nastrojona socjalistycznie, lecz socjalizm nie był jej celem, a sposobem. W związku z tym wzrastała wrażliwość i świadomość wspólnoty społecznej, a w końcu wspólnoty narodowej. W tym wszystkim istotną rolę przyjęli nauczyciele niosąc nie tylko ów kaganek oświaty, ale przede wszystkim wychowanie społeczne. Kojarzenie tego z lewactwem (zwłaszcza dzisiejszym), jest mylące i niesprawiedliwe.

W dwudziestoleciu m.wojennym to nadal trwało i właśnie misja wychowawcza dała nauczycielom wysoki szacunek i pozycję społeczną. Wiem, wiem, W. Wasilewska i podobni też byli nauczycielami, ale szacunek dla nich był, powiedzmy, wybiórczy. Oglądając się na nauczycieli tamtego dwudziestolecia z reguły każdy uznaje wyjątkowo wysoki poziom "wykształcenia przedwojennego". Natomiast skutek wychowawczy najlepiej ocenić pokazując, że w 1939r. maturę zdawał pierwszy rocznik uczniów, którzy urodzili się po odparciu Sowietów w 1920r. Gdy mówimy o pokoleniu "Kolumbów rocznik 20", to mówimy o młodzieży wychowanej przez polskich nauczycieli całkowicie według państwowej organizacji edukacji w II RP. Wskazywanie tamtym nauczycielom "lewactwa" jest więc rażąco niezgodne z prawdą. O ile zatem w skali społecznej ówcześni nauczyciele zarabiali dobrze, to było im za co płacić!

Ja sobie gratuluję, że aż do matury uczyli mnie jeszcze ci przedwojenni nauczyciele. Oczywiście nie wszyscy tacy byli, ale właśnie takich zapamiętałem jako nadających ton i co istotne posiadających autorytet wśród uczniów. U mnie na pewno. Gdy zdawałem maturę, ci właśnie odchodzili na emerytury. Moja żona skończyła to samo liceum, lecz głupie 4 lata później. I już było inaczej. Dlatego żaden z jej nauczycieli nie cieszył się u niej autorytetem. Przewagę w szkołach uzyskali już ci z nowego tygla spychając tych swoich rówieśników, którzy przejęli misję porządnego nauczycielstwa. Awanse i późniejsze kooptacje (myślę, że także zarobki) stały się zależne od zaakceptowania właśnie stanowisk ciążących ku lewactwu. Dopiero wtedy.

W szczególności, ciażący ku lewactwu nauczyciele (w znacznej liczbie, może nawet już wszyscy) zdezerterowali z wykonywania koniecznej misji wychowawczej w szkołach. Wychowanie zarezerwowane było bowiem dla systemu organizacji komunistycznych. Nauczyciele chętnie pozostawili sobie tylko nauczanie, które już z tej przyczyny musiało obniżyć skuteczność. Nie powinno zaś uchodzić uwadze, że pozostawiając sobie tylko nauczanie, nauczyciele zasiedli mało kontrolowaną władzę nad uczniami i rodzicami. Jest to władza typu: "mam klucz do sracza i dam, komu mi się podoba", ale właśnie ona określa dzisiejszy etos nauczycielski. Właśnie go obserwujemy.

Oczywiście żaden etos nie może istnieć bez ideologicznego wsparcia. Właśnie tu pojawia się lewactwo, bo dostarcza uzasadnienie wystarczająco proste, a świat tłumaczy w sam raz na miarę pojęciową już społecznie wyalienowanych nauczycieli. To tłumaczy, dlaczego w tym kierunku koncentrują się społeczne poglądy i polityczne wybory nauczycieli. Nie ma w nich nic z lewicowej wrażliwości (czymkolwiek by była). Dlaczego więc rząd PiS ma im za to jeszcze więcej płacić?

 

zaloguj się by móc komentować

orjan @smieciu 6 kwietnia 2019 11:25
6 kwietnia 2019 12:09

Żaden rząd nie wypuści szkolnictwa z ręki, bo szkoła jest znacznie potężniejszym i skuteczniejszym narzędziem indoktrynacji i propagandy niż nawet milion gazet wybiórczych.

Obecna szkoła jest indoktrynacyjnym polem niczyim, a uważa się, że rządowi wrogim. Ale tak nie będzie zawsze. W tej zaś chwili nauczyciele indoktrynują przeciwko sobie, a pośrednio niekorzystnie dla opozycji.

 

zaloguj się by móc komentować

orjan @onyx 6 kwietnia 2019 11:35
6 kwietnia 2019 12:12

W ciastku egzaminacyjna ściąga?

 

zaloguj się by móc komentować

bendix @przemsa 6 kwietnia 2019 11:51
6 kwietnia 2019 12:13

I nie doczekasz się Bracie :-(

zaloguj się by móc komentować


onyx @orjan 6 kwietnia 2019 12:12
6 kwietnia 2019 13:04

Chodzi o wsparcie samego strajku, do egzaminów jeszcze nie doszliśmy. Nie za bardzo ogólnie wiadomo jak to się będzie odbywało. W Bydgoszczu chyba już zapadły decyzje że w poniedziałek większość szkół będzie zamknięta.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Jacek-Jarecki
6 kwietnia 2019 13:16

A socjolog to ile kasjerek, że się zapytam? 

"Panie i panowie nauczyciele, strajkujcie godnie!"

Bo: Chamstwo w życiu zwalcza się ...

zaloguj się by móc komentować

bendix @Magazynier 6 kwietnia 2019 13:16
6 kwietnia 2019 13:55

To jest kolejne po SB ORMO środowisko które należy zaorać.

zaloguj się by móc komentować

bendix @Magazynier 6 kwietnia 2019 13:16
6 kwietnia 2019 13:56

Nikt ich nie zlustrował. W RFN zlustrowali i zakazali pracy...

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @smieciu 6 kwietnia 2019 11:25
6 kwietnia 2019 13:57

no właśnie, w końcu co z tym bonem oświatowym? która to rocznica mija jak się o tym mówi?

zaloguj się by móc komentować


ewa-rembikowska @orjan 6 kwietnia 2019 12:09
6 kwietnia 2019 14:56

Coś takiego faktycznie ma miejsce. Poza tym, to się zawali pod własnym ciężarem. Jak chodziłam do szkoły podstawowej (lata 60te), to nikt się nie dziwił, że nauczyciel przywoływał do porządku niesforych uczniów przy pomocy linijki. Teraz jak dwóch uczniów się bije, to nauczyciel wzywa straż miejską. Nie wolno dotknąć ucznia. 

Jak to kiedyś się mówiło, rodzina, szkoła i kościół mówił to samo i uczeń miał jasność. Teraz każdy mówi co innego, więc w tej schizofrenii powstało zapotrzebowanie na negocjatora, czyli psychologa. Jest psycholog, za to nie ma gabinetu dentystycznego i pielęgniarskiego. Jak dziciak źle się poczuje, to telefonują do rodziców. Swoją drogą podobno i pscyhologowie chcą dołączyć się do strajku - też chcą tysiaka na rękę.

Jest nadzieja, że jeszcze kilka lat i ze szkoły zacznął wychodzić prawdziwi niepiśmienni francuscy baroni.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @bendix 6 kwietnia 2019 13:56
6 kwietnia 2019 14:59

Ale eNeRDe było malutkie ilościowo w porównaniu z Polską, dlatego Polski żaden gracz nie odpuści, za duży rynek żywego towaru. Nadto eReFeN podlegało pod Nato, to nie było zmiłuj. Żadnej lustracji tu nie będzie. My dopiero od Kosmos 1999, bo Bush chciał czegoś Moskwę wydoić, jakieś ropno-gazowe interesy. To się zgodził bez lustracji. Polska jako pole bitwene służb. Czemu nie? Niech się chłopaki i dziewczyny hartują. 

 

zaloguj się by móc komentować

orjan @ewa-rembikowska 6 kwietnia 2019 14:56
6 kwietnia 2019 15:09

Otóż to! Tyle, że nauczyciela nic  nie obchodzi, że to się zawali. On sam ustala efekt (jakość usługi nauczania) swojej pracy. Natomiast pensum zawsze jest za duże, a pensja nawet, jeśli jest dobra, to za rzadko płacą.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Magazynier 6 kwietnia 2019 14:59
6 kwietnia 2019 15:30

Dlatego kto może toto jeść,  to chipsy w dłoń i na kanapę:)

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Jacek-Jarecki
6 kwietnia 2019 15:32

A ! Panie Jarecki..inteligencja tak ma że strajkuje. 

Bo normalnie to się: sztrejkuje..

:)

.

 

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @Draniu 6 kwietnia 2019 11:44
6 kwietnia 2019 15:57

Poki co, w granicach prawa jest mozliwosc oddolnej dzialalnosci i tworzenia alternatywnych do panstwowych placowek edukacyjnych. I nauczyciele sa w nich szczesliwsi, i rodzice, i dzieci.

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @Jacek-Jarecki
6 kwietnia 2019 17:06

Warto zauważyć, że też jesteśmy w szkole, a Coryllus nie dość, że nie strajkuje, to jeszcze innym zabrania. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Jacek-Jarecki
6 kwietnia 2019 17:11

przeciez to bez znacvzenia czy uczą, czy starjkują.I tak uczniowie niczehgo nie umieją. Mozna imo d razu wypisywać ryczałtem świadectwa bez potrzeby przeprowadzania egzaminów. Egzaminy sa jedynie po to, bo są odrębnie płatne za ich przeprowadzenie i sprwdzanie (testów).

Fikcja staje sie cora bardziej kossztowna, a efekty coraz gorsze.

 

Jedyne rozwiazanie to "odpaństwowienie " systemu edukacji, jej zdecentralizowanie i skasowanie ministerstwa , któe generuje kolewkne reformy, zeby etatowi ministerialni biurokraci mieli zajęcie.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @przemsa 6 kwietnia 2019 11:51
6 kwietnia 2019 18:50

... jest oczywiste, że jeśli nie PiS, to ktoś inny będzie tu formalnie rządzić. 

Ale jakie ma znaczenie kto formalnie rządzi? O to właśnie biega. Nie o PiS ale o tą iluzję że jakaś partia rządzi Polską. Problemem nie jest to że ja niby nie proponuję alternatywy tylko że ludzie popierają układ, o którym jest jasne że nie jest alternatywą. Jest kontynuacją idei i metod zapoczątkowanych Okrągłym Stołem.

 Przytoczę może anegdotę. Mam wujka, który nie może przeboleć że kiedyś bezinteresownie i narażając się roznosił gazetę Michnikowi. O którym teraz ma wiadome zdanie. Nienawidzi tego całego Układu, który dostał władzę po 1989r. Dlatego dzisiaj popiera PiS chociaż nie jest jakimś ortodoksyjnym pisowcem. Ale co może zrobić skoro nie ma alternatywy?

O to właśnie chodzi że historia, zwłaszcza tutejsze coryllusowe opowieści, tak naprawdę nie są w stanie się przebić skoro nie jesteś w stanie wydobyć się myśleniem narzuconym przez System. Gdzie dogmatem stała  się tzw. demokracja partyjna. Ludzie do końca chwytają się tej iluzji podstawionej przez System, bo to jest jedyna możliwość by rzeczy zmieniły się bez bólu, bez zmiany swoich idei i wielu innych rzeczy. I mimo że zdrowy rozsądek niemal krzyczy: znowu, jak kiedyś wpuściłeś się w roznoszenie gazet Michnikowi to odrzuca się go w imię tej ostatniej nadziei, wiary że ktoś, jacyś ludzie, garstka ludzi, który nie mają żadnych środków normalnie kojarzonych z władzą, zmienią coś wbrew Układowi, który przez dziesiątki lat, przejął pod swoją kontrolę niemal wszystko.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @smieciu 6 kwietnia 2019 18:50
6 kwietnia 2019 19:03

w demokracji nadzieja powinna umierać jako pierwsza

zaloguj się by móc komentować

klon @smieciu 6 kwietnia 2019 18:50
6 kwietnia 2019 19:30

>>> Nie o PiS ale o tą iluzję że jakaś partia rządzi Polską <<<
Zapytam wprost.
Alternatywą mają być falanstery i falangi?

zaloguj się by móc komentować

orjan @smieciu 6 kwietnia 2019 18:50
6 kwietnia 2019 19:32

Za mocno się napinasz. Pomyśl o optymalizacji.

 

zaloguj się by móc komentować

smieciu @klon 6 kwietnia 2019 19:30
6 kwietnia 2019 19:56

Alternatywą niech na początek będzie świadomość że obecny układ partyjny nie jest alternatywą. Dlaczego Stalin, różne Kimy itp. tak bardzo zawsze dbali o frekwencję wyborczą? Bo tu nie chodzi o wybór ale uczestnictwo w iluzji wyboru. Dokładnie o to samo chodzi teraz kierownikom Systemu. Każdy człowiek wrzucający kartkę do urny demotywuje innych. Sprawia że obecna organizacja społeczeństwa jest legitymizowana. Trudno jest ją podważać. Jeśli jednak okazałoby się że frekwencja wynosi 30% to przecież naturalny byłby sprzeciw. Polegający choćby na tym  by nie płacić podatków. Bo czemu niby ktoś miałby łożyć na rząd?

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @bendix 6 kwietnia 2019 13:55
6 kwietnia 2019 20:02

"To jest kolejne po SB ORMO środowisko które należy zaorać."

Trzeba by cala Polske zaorac.

Pamietam strajki studenckie (i nie tylko) w 1988 roku. Wlasnie wtedy moj kolega ze studiow, stojac obok mnie i patrzac na te wszystkie transparenty, plakaty, zadania, postulaty, to powiedzial.

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @Magazynier 6 kwietnia 2019 13:16
6 kwietnia 2019 20:14

Siłom i godnościom osobistom - wiadoma rzecz.

"Bo wszyscy socjolodzy to jedna rodzina

stary i młody, chłopak czy dziewczyna"

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @przemsa 6 kwietnia 2019 11:44
6 kwietnia 2019 20:18

Kondrat w Dniu świra brał 700. Poszedł w wina/reklamę i nie musi czekać na 900.

zaloguj się by móc komentować



Jacek-Jarecki @gorylisko 6 kwietnia 2019 11:25
6 kwietnia 2019 20:26

Tadeusz Borowski w wierszu "Licytacja"

zaloguj się by móc komentować


Pioterrr @tomciob 6 kwietnia 2019 11:10
6 kwietnia 2019 22:01

Jeśli chodzi o zwrot "jesień średniowiecza" to miałem na myśli w jakim kontekście był on użyty przez tłumacza w filmie Pulp Fiction.

 

Również pozdrawiam.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @smieciu 6 kwietnia 2019 19:56
6 kwietnia 2019 22:25

Witam.

A na jakiej podstawie Pan uważa że 30-to procentowa frekwencja wyborcza zdelegitymizowała by władzę, tę władzę? Bo co, bo za mało osób poszło do wyborów? Bądźmy poważni. Władza jest zawsze i nawet przez 123 lata zaborów też jakaś była. I popatrz pan jakoś polskość przetrwała. Czy to nie dziwne? Tak jest i obecnie. Władza pochodzi z nadania. Bieg historii, a dokładniej wiatr, się zmienił i odszedł Obama a przyszedł Trump, pojawili się kelnerzy, nagrali taśmy, Komorowski minimalnym punktem procentowym przegrał z Dudą, SLD zawiazało koalicję i zabrakło mu do progu wyborczego, no i Miller wystawił Magdalenę i mamy to co mamy, ale przecież mogło być inaczej, czyli dokładnie tak jak przez poprzednie siedem lat. Rzecz nie leży w tym kto rządzi ale jak rządzi i ile z tego mają obywatele, a frekwencja wyborcza... Nie przesadzajmy.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

klon @smieciu 6 kwietnia 2019 19:56
7 kwietnia 2019 01:32

Zapominamy o drobnym szczególe? Ile osób jest "umoczonych" w Systemie!
Byłem zbyt leniwy aby wylicz
yć, choćby z pewnym przybliżeniem, liczbę osób czerpiących profity lub po prostu środki na utrzymanie siebie i swoich bliskich, wykonując czynności / praca i inne działania - np. konfidenta -/ na rzecz Systemu: Sejm, Senat, Administracja, Sądownictwo, Policja, Wojsko, Szkolnictwo - tak na szybko.
Ile to może być ......milionów głosów? Nawet gdyby proletariat, prekariat, wolne zawody i przedsiębiorcy / nie związani z Systemem oprócz (po)datków /
i kogo tam jeszcze znajdziemy - nie będą głosować, wybory i tak będą ważne!!! W świetle obecnie obowiązującego prawa.

Dla wprowadzenia zmian szansą jest wykorzystanie istniejących zasad „gry”. Przy założeniu, że udział w "grze" jest świadomy, określone jasno są cele oraz metody ich osiągnięcia. Co w chwili obecnej jest.....
nierealne!

ps. >>>Alternatywą niech na początek będzie świadomość(...) <<<
Czyli nadal nie powiemy "dokąd zmierzamy" ?

zaloguj się by móc komentować

bendix @Szczodrocha33 6 kwietnia 2019 20:02
7 kwietnia 2019 03:54

A ja pamiętam jak wtedy wykładowcy agitowali za komuchami.

Oni wszyscy byli/są "pomazani"

zaloguj się by móc komentować

SalomonH @przemsa 6 kwietnia 2019 19:08
7 kwietnia 2019 04:22

Ja tam widzę różnicę pomiędzy rządami PiS i PO, jest oczywiście ogromna, szczególnie kiedy ogląda się telewizję. Są całkiem inne patologie, jedne i drugie straszliwe, ale też wielka część wspólnych, no i Gowin jest wspólny. Różnica między mną, a większością zgromadzonego tu towarzystwa jest taka, że ja nigdy nie nosiłem gazet Michnikowi i nie będę nosił, moja nadzieja zgasła w 1980 roku i nigdy nie wróciła, nie mam też żadnej nadziei, że któraś z tych partyjnych band jest choć trochę lepsza. To jest wciąż ta sama mierzwa, której ktoś, wciąż nie wiem kto, dał władzę. Nie mam zamiaru wybierać pomiędzy oberzłodziejem Tuskiem, a oberdziwadłem Kaczyńskim, jeden i drugi jest kłamcą i nie ma ani mnie, ani nikomu nic do zaproponowania. Jak ktoś zapyta, jaką widzę alternatywę, odpowiadam: kopnąć ich wszystkich w dupę, to jest garstka oszustów, obie te partie liczą do kupy raptem 70 tysięcy członków, z czego istotnych jest może tysiąc. To liczba do wyniesienia na kopach przez trzy dni. Jedno, co mam do zaproponowania to: NIE WSPÓŁPRACOWAĆ Z OKUPANTEM W ŻADNEJ SPRAWIE I POD ŻADNYM PRETEKSTEM. Nie głosować, nie popierać, nie maszerować, nie bać się. Na początek NIE GŁOSOWAĆ na żadne kanalie. Zamierzam tę swoją postawę i receptę popularyzować, zresztą robię to z powodzeniem od dawna. Tak wiem, wystarczy cień sukcesu i przyjdzie dobra zmiana odstrzelić mi łeb, ale co tam, nikt nie żyje wiecznie i za coś w końcu trzeba będzie umrzeć, więc czemu nie za to?

zaloguj się by móc komentować

bendix @SalomonH 7 kwietnia 2019 04:22
7 kwietnia 2019 05:01

A Ty mi pachniesz kretowiskiem. Idź zagłosuj na urbana.

zaloguj się by móc komentować

bendix @Jacek-Jarecki 6 kwietnia 2019 20:18
7 kwietnia 2019 05:03

Wyjątkowo beznadziejny film. Dziwi mnie to że się na niego powołujesz.

zaloguj się by móc komentować

bendix @SalomonH 7 kwietnia 2019 04:22
7 kwietnia 2019 05:05

Mamy demokracje. Gdyby ten portal był mój to byś był w śmietniku brachu!

zaloguj się by móc komentować

SalomonH @bendix 7 kwietnia 2019 05:05
7 kwietnia 2019 05:24

Nic nie skumałeś, to ty głosujesz na Urbana. Tak, wiem, sam byś wysłał ekipę, żeby mnie ostrzelić, już teraz, nic tak nie boli, jak odzieranie ze złudzeń.

zaloguj się by móc komentować

bendix @SalomonH 7 kwietnia 2019 05:24
7 kwietnia 2019 05:30

Napisz tutaj proszę o korzeniach rodzinnych.

zaloguj się by móc komentować

SalomonH @bendix 7 kwietnia 2019 05:30
7 kwietnia 2019 05:38

A proszę, moja mama jest z podradomskiej wsi, a ojciec z małego, mazowieckiego miasteczka, rodzina ma udokumentowane korzenie do 16 wieku, drobna szlachta herbu Prus, moi przodkowie walczyli we wszystkich powstaniach, prapradziadek po styczniowym został wywieziony i nie wrócił, był wcześniej burmistrzem tego małego miasteczka. Dziadek był w AK, W partyzantce, dopiero długo po jego śmierci z książek dowiedziałem się, co robił, wraz z braćmi Bąkami wykonywali wyroki na konfidentach. Nigdy nie opowiadał o II WŚ. Mój ojciec w 1984 wyjechał do USA i nigdy nie wrócił. Nikt w rodzinie, ani bliższej, ani dalszej nie należał do PZPR, ani innych tego typu organizacji. Starczy?

zaloguj się by móc komentować

bendix @SalomonH 7 kwietnia 2019 05:38
7 kwietnia 2019 06:06

Starczy. Chyba się przodkowie w grobach przewracają :-((((((((

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Maryla-Sztajer 6 kwietnia 2019 21:10
7 kwietnia 2019 08:48

Chodzi o wymóg ważności w danym okregu wyborczym, a nie w skali "całego kraju", gdzie "przyzwoity" wskaźnik frekwencji zapewni ogłupiała leminzżria wielkomiejska. Poza tym wiek wyborczy powinien być ustawiony istotnie wyżej. Bo przyjęcie mitu dorosłości dla 18-latka w dzisiejszych czasach to parodia. Może taka cezura dorosłości   była prawdziwa 200-300 lat temu. Ale dzisiaj? Bo czy  może być  dorosły 30 - latek (lub 30-to kilkulatek))  będący od lat na utrzymaniu rodziców?

Nie wprowadzenie limitu ważnosci wyborów w danym okręgu poprzez określenie minimalnego progu frekwencji (50 procent uprawnionych plus jeden głos) to parodia wyborów, a w ich efekcie parodia tzw. demokracji.

zaloguj się by móc komentować

bendix @przemsa 7 kwietnia 2019 06:48
7 kwietnia 2019 09:53

Wiesz co? Żeby głosować na gangstera schetinesku to trzeba mieć pod kopułką niechalo.

Zadziwia mnie to.

zaloguj się by móc komentować

MarcinD @Pioterrr 6 kwietnia 2019 09:59
7 kwietnia 2019 10:00

Odpowiedzią powinno być rozwiązanie ZNP. Przegnanie tych starych komuchów na 4 wiatry.

zaloguj się by móc komentować

MarcinD @przemsa 6 kwietnia 2019 11:44
7 kwietnia 2019 10:05

Ja powiem więcej. Moje dzieci chodzą jeszcze tylko do przedszkola, ale kiedy panie opiekunki powiedziały mi, że tak - też biorą udział w strajku i to jest ich ich indywidualna decyzja, to nie wiedziałem, kogo mi bardziej żal - czy ich czy moich dzieci, że maja takie autorytety w swoim pierwszym społecznym środowisku poza domem. I tacy ludzie mają potem UCZYĆ nasze dzieci...? Można się podłamać.

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @bendix 7 kwietnia 2019 06:06
7 kwietnia 2019 10:17

Ogarnij się chłopie, co Ty wypisujesz?

zaloguj się by móc komentować

bendix @parasolnikov 7 kwietnia 2019 10:17
7 kwietnia 2019 11:08

Pani Paris nie zwracasz uwagi.

zaloguj się by móc komentować

bendix @parasolnikov 7 kwietnia 2019 10:17
7 kwietnia 2019 11:10

Wiem że jestreś tu ADMINEM i muszę się Ciebie słuchać... (reszty nie napiszę żeby się nie narazić)

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @bendix 7 kwietnia 2019 11:10
7 kwietnia 2019 11:15

A ja napiszę bo widzę że nic do Ciebie nie trafia.
Pani Paris, za każdym razem jak jej zwrócić uwagę, to przeprasza i tonuję wypowiedzi przynajmniej na jakiś czas, a nie piszę "o patrz bendix też napisał" (zresztą jak nędzny donosiciel).
Po drugie, Twoja Matka się za Ciebie nie wstydzi? Ojciec nie przewraca się w grobie? Chyba bolszewicy, że wychowali CIę tak że zniżasz się do takich inwektyw co? 
Fajnie nie?

zaloguj się by móc komentować

bendix @parasolnikov 7 kwietnia 2019 11:15
7 kwietnia 2019 11:28

Wybacz proszę. Widzę że masz konika na moim punkcie.

Nie zauważyłem żeby ta Pani kiedykolwiek przeprosiła. Słowo: "ćwok Bendix" też było.

ps. Całe życie jestem antykomunistą i stąd się biorą moje radykalne poglądy.

zaloguj się by móc komentować

orjan @bendix 7 kwietnia 2019 11:28
7 kwietnia 2019 11:55

Chyba Cię ponosi zapał polemiczny. Antykomunizm nie może być radykalny, bo nie domaga się, aby jego cel uświęcał środki. To komunizm jest z natury radykalny.

Antykomunizm nie dąży do zasadniczych zmian społecznych lub politycznych, lecz domaga się pozostawienia ich rozwoju w oparciu o zasady cywilizacyjne, których komunizm ze swej istoty w ogóle nie ma. W tym sensie antykomunizm walczy z komunizmem jako agresorem. Natomiast komunizm walczy z zasadami cywilizacji i dopiero przez to z obrońcami cywilizacji.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej4 @Jacek-Jarecki
7 kwietnia 2019 20:16

Miałam przerwę, więc o szkole z opóźnieniem i nie do końca w głównym nurcie.

Nauczyciel mojego syna (kl. 6) manifestuje swoje poglądy (klikanie niestety zwiększa minimalną oglądalność):

www.taichigong.info/o-mnie/ (podstrona taichigong.info/szkola-medytacji)
https://bardzodaleko.wordpress.com/author/wysmulek/

wiedzanietajemna.pl/

Poprosiliśmy Dyrekcję o rozmowę, ponieważ gość przedstawia się jako ekspert od hipnozy i NLP, (czyli w programowaniu neurolingwistycznym Za Wiki, jest to: " Programowanie neurolingwistyczne (NLP) – uporządkowany[1][2] zbiór technik komunikacji oraz metod pracy z wyobrażeniami, nastawionych na tworzenie i modyfikowanie wzorców postrzegania i myślenia u ludzi." Jest nawet w tym "mistrzem".) https://pl.wikipedia.org/wiki/Programowanie_neurolingwistyczne

Gdy na rekolekcjach (nauczyciel musi dzieci zaprowadzić na rekolekcje) zaczął się śmiać, łapać za głowę i machać rękoma, rozmowazDyrekcją mogła nabrać nowego kontekstu (wcześniej w mailach jedynie zwracaliśmy uwagę, że osoba z takimi deficytami, szukająca dalekowschodnich protez, nie może uczyć dzieci, ponieważ jej pogląd na świat będzie miał wpływ na przekaz, nawet jeżeli uczy tylko anielskiego, a rodzice mają swoje prawa zagwarantowanew Konstytucji).

Pani dyrektor zaprosiła na rozmowę katechetę (wikarego z parafii), awięc eksperta który miał się wypowiedzieć. Wikary (nie znający sprawy w ogóle i nie pytany) stwierdził, że nauczyciel tak zareagował na złe zachowanie dzieci (to od dzieci wiem, jak zachowywał się nauczyciel). Dyrektorka po takim poparciu nie zamierza (nigdy nie zamierzała) zwolnić nauczyciela.

To jest opowieść wielowątkowa:

Nauczyciele (Dyrekcja) do udzielni książęta,

Wikary podlega Dyrekcji (jako katecheta), a nie proboszczowi (deleguje go do pracy w szkole biskup – tak mi powiedział proboszcz załamując ręce, ale sprawa jest świeża, z piątku, może da radę), a więc wikary – katecheta ma dwu panów.

Ręce opadają

Czy ktoś wie, co powinniśmy zrobić (poza zawiadomieniem Kuratorium, prokuratury i innych organów, ale jest opinia „eksperta” wikarego)? Może prof. Świecicki się wypowie. Dramat w tym, że nikt z rodziców nie zareagował (wszyscy otrzymali maile).

 

 

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować