-

Jacek-Jarecki

Tak pan sądzi, panie Netanjahu?

Ustawiczne przepychanki dyplomatyczne z Żydami na podłożu historycznym stają się powoli nudną rutyną. Po wielu latach dziwacznych uników i pokłonów przynajmniej wreszcie oficjalnie wiadomo, że chodzi o forsę. A skoro tak, to problem jest poważny, ponieważ roszczenia nie zostaną nigdy zaspokojone, no chyba, że starszy brat Izraela zdusi nas swoją potęgą i zapłacimy kontrybucję od głowy, okna czy komina. Na to też oczywiście się nie zanosi, ale uporczywe, namolne ględzenie może trwać w najlepsze, aż przykrość złość i gniew całkowicie zdominują przestrzeń publiczną.

Nie ma tu powiem miejsca na półśrodki, ani mityczne zadowolenie obydwu stron. Każde ustępstwo zrodzi kolejne żądania, zgodnie ze wschodnim rozumieniem polityki. Nie ma w niej czegoś takiego jak trwałe pojednanie. Ręka wyciągnięta do zgody zostanie ogryziona do kości, nie ze złej woli bynajmniej, ale dlatego, że tak trzeba.

Nie ma też mowy o żadnym polsko izraelskim konflikcie, ponieważ poza wpływem jakim Żydzi dysponują na rząd amerykański brakuje do takowego pola. Ten wpływ też nie jest tak absolutny, jak to się u nas chętnie przedstawia. Nawet w kwestii Iranu tak gorączkowo podnoszonej przez izraelską administrację nie wydaje się by jakakolwiek administracja przetrzymała kolejną interwencję w tamtym regionie.

Zupełnie niepotrzebnie chcemy uchodzić za państwo wspierające Izrael, od czasu do czasu bezsensownie oferując swą przyjaźń. Dajemy wtedy okazję do kolejnych ataków i nie jest ważne, czy te ataki są przeznaczone na rynek wewnętrzny czy zewnętrzny. Co nas to obchodzi? Naszym interesem i jedyną sensowną drogą jest zachowanie chłodnego dystansu. Stąd cieszy mnie zapowiedź prezydenta, że wycofamy się z dzikiego po prostu pomysłu organizacji spotkania Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu. Jeśli tak się stanie, będzie to pierwszy krok w kierunku normalizacji wzajemnych stosunków.

Naprawdę nie ma się czym specjalnie ekscytować. Wystarczy skończyć z drażniącym przyjmowaniem izraelskiego punktu widzenia za swój, choćby dlatego, że tak naprawdę nie mamy z Izraelem więcej wspólnego niż, powiedzmy, z Argentyną. I tak niech zostanie. Chłodna poprawność zamiast ciągłej reakcji na zaczepki i ciągle powracającego gniewu.

Skończmy też, ale to już uwaga nie do rządu, z nieustannym powtarzaniem bredni o tym, jak w przeciwieństwie do nas skutecznie działa izraelska dyplomacja i zawsze z korzyścią dla siebie. Tak skutecznie działa, że po kilkudziesięciu latach, jak na początku, tak i teraz jest otoczona przez jawnych wrogów, a analiza pierwszego lepszego głosowania w żywotnych dla Żydów kwestiach w takim ONZ pokazuje, że poza Stanami Zjednoczonymi oraz państwami orbitującymi wokół tej militarnej potęgi wszyscy inni są zwykle przeciwko. Jest to skuteczność rozkapryszonego bachora, który ma brata atletę.

Jeszcze przyjrzyjmy się na koniec politycznym rynkom wewnętrznym Polski oraz Izraela. Skoro tam warunkiem pozytywnym wybieralności jest negatywny stosunek do Polski i Polaków, podobnie w warunkach nieustającej awantury powinno być i u nas, a nie jest. Liczący na zwyżkę mądrale zasypujący internet zdjęciami prezydenta i premiera w jarmułkach i wrzeszczący na forach o żydowskim rządzie PiS-u, wbrew swoim nadzieją nadal siedzą w klatce 1%.

Jak się to ma do naszego rzekomego antysemityzmu, porywczości czy politycznej głupoty? Jaką przewagą intelektualną czy moralną dysponuje Izrael skoro antypolska hucpa gwarantuje tam polityczną wybieralność? Naprawdę, dajmy sobie spokój i reagujmy po pańsku unosząc brew i pytając z lekko zaznaczonym znudzeniem:

- Doprawdy tak pan sądzi, panie Netanjahu?tagi: polska  izrael 

Jacek-Jarecki
17 lutego 2019 09:38
6     1512    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
DYNAQ @Jacek-Jarecki
17 lutego 2019 09:57

Swoją drogą jedyny zarzut jaki jeszcze mogą wymyślić , to że Hitler był Polakiem i wyssał antysemityzm wiadomo z czego.Wszystkie inne już były,amunicja się wyczerpała.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Jacek-Jarecki
17 lutego 2019 10:24

Swoją drogą to dziwne, że informacje o wypowiedzi premiera Izraela w muzeum leżącym na terytorium Polski i finansowanym przez Polskę dociera do Polski za pośrednictwem gazety izraelskiej. To na tym spotkaniu nie było żadnego przedtawiciela rządu? polskiego dziennikarza? nie było polskiej ochrony? nie było tam polskich praciwników muzeum? nikt nie nagrywał? ile było osób na tym spotkaniu? 

Teraz ambasador tłumaczy, że on powiedział, co innego niż przekazano w gazetach. To są przecież normalne kpiny.

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @Jacek-Jarecki
17 lutego 2019 10:38

myśli pan, że Duda powiedział serio i ten szczyt zorganizuje w Polsce ? obawiam się, że togo makagigi jakieś...coć całkiem niewykluczone, że pójdzie dalej... ale obawiam się, że parę telefonów ustawi go w pozcji "szalom" i konferencja odbędzie się tam gdzie miała się odbyć...ale zdaje, się, że żydzi sami zauważyli, że poszli o jeden most za daleko... zobaczymy

zaloguj się by móc komentować


Jacek-Jarecki @ewa-rembikowska 17 lutego 2019 10:24
17 lutego 2019 11:21

Też mi coś!

Nasze polskie gazety potrafią analizować, co myśli Kaczyński i już to prawie nikogo nie dziwi.

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @zagloba 17 lutego 2019 11:23
17 lutego 2019 11:25

To co pan sądzi o własnym komentarzu?

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować