-

Jacek-Jarecki

Sprawa Onetu

Wczorajszy szum, wywołany przez dziennikarzy Onetu nie jest zwykłym szumem medialnym, ani kolejną akcją dezinformacyjną do jakiej przywykliśmy. Mam naiwną nadzieję, że tym razem nie skończy się na połajankach i ogólnym ględzeniu o tym, kto i co miał na myśli. Panowie dziennikarze, którzy raczyli wczoraj uderzyć ( tak, dosłownie uderzyć ) w stosunki polsko – amerykańskie, znaleźli się „o jeden most za daleko” że się tak wyrażę. Liczyli na oddźwięk i taki znaleźli. Najpierw wśród krajowych cymbałów, a następnie, z czego doskonale zdawali sobie sprawę, wśród zagranicznych kolegów po fachu, delikatnie rzecz ujmując, niezbyt przychylnych sprawom polskim.

Ich działanie zaowocowało oświadczeniem amerykańskiego departamentu stanu. Wiedzieli chyba, że tak się impreza zakończy, no chyba, że są już kompletnymi idiotami. Przecież nawet, gdyby ich informacje były w stu procentach prawdziwe, a nie jak zwykle opierały się na przeświadczeniu o wyższości własnego, maniakalnego oglądu świata, nad rzeczywistym, nikt przytomny by ich wywodów nie potwierdził. To jest inna zupełnie liga i kmiotek z onetowskiej B klasy, może sobie co najwyżej possać palec pod drzwiami. Nie zmienia to faktu, że z każdego możliwego punktu widzenia było to celowe działanie na szkodę polskich interesów i tak, a nie w kategorii publicystycznego pitolenia należy patrzeć na sprawę Onetu. Nawet, gdyby rzecz cała pomyślana była jedynie na użytek wewnętrzny, w co nie wierzę, nie zmienia to zakresu moich zarzutów.

W Polsce, początkowo ostrożnie, a z upływem godzin coraz śmielej, temat podchwyciły rodzime medialne grupy opętańców , źródła amerykańskie mnożyły się jak króliki, uchodzący za wyważonych w opiniach publicyści zaczęli swoje: „a nie mówiłem”. Miałem wrażenie, że i po tak zwanej prawej stronie, część ludzi jakby objadła się szaleju. I gdyby sprawa nie była tak poważna w zamysłach, nazwałbym ją kolejną hecą, którą można śmiechem skwitować. Tyle tylko, że sprawy międzynarodowe to nigdy nie jest powód do śmiechu, a fakt, że coś takiego jak Onet zabiera się śmiało za kreowanie konfliktu pomiędzy Polską a USA napawa grozą.

Zabiera się, bo ma ku temu podatny grunt. Bo jest, jak się niestety okaże za moment, całkowicie bezkarny i następnym razem z powodzeniem powoła się na źródła, choćby marsjańskie. Jeden poda temat drugiemu, drugi zacytuje pierwszego i nasz rząd stanie w głupiej sytuacji, jako psujący stosunki międzyplanetarne.

Dziwię się tylko, że taki prostak i burak jak ja, potrafi odczytać intencje i oznaczyć prawidłowo prawdopodobieństwo zdarzeń, a wielu takich, którzy każą się szanować publiczności, zgoła nie potrafi. Wiem, że część z wrodzonego cynizmu, ale reszta… Naprawdę można zapłakać nad stanem polskich mediów, widząc ludzi, których miejsce jest na przysłowiowym Pudelku, opowiadających zdumionej publiczności o polityce międzynarodowej.

W powyższym tekście celowo nie wymieniłem żadnych nazwisk. Raz, że tekst byłby dłuższy, a miał być krótki, dwa, że wymieniając nazwiska twórców i tych, którzy powielali onetowską prowokację, niewątpliwie przeszedłbym do epitetów, czego ostatnio staram się unikać, a trzy, że wszyscy ci ludzie, ze względu na kaliber sprawy, stali się dla mnie ludźmi „niewymownymi”. I niech każdy tą „niewymowność” rozumie jak chce.tagi: onet 

Jacek-Jarecki
7 marca 2018 08:11
32     1798    10 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Grzeralts @Jacek-Jarecki
7 marca 2018 08:37

To jest kolejny test na sojusznika, jak sądzę. Teraz popatrzymy od kogo Der Onet oberwie. Bo oberwie, aczkolwiek oczywiście nikomu ważnemu nic się nie stanie a biznes nie ucierpi.

zaloguj się by móc komentować


stanislaw-orda @Jacek-Jarecki
7 marca 2018 08:43

Piąta kolumna w Polsce to długi szereg instytucji i tzw. autorytetów, którzy zwyczajnie pobieraja żołd za utrzymywanie neokolonialnego statusu nadwislańskiego kraju. Zoł ten moze mioeć charakter "stypendiów" naukowych, kulturalnych, grantów uczelnianych na prace badawcze, miejsce w zagranicznych periodykach na  dobrze płatne artykuły na tematy polskie i cały szereg innych udogodnień. To hurtowo korupowany jurgielt, a Der Onet zupełnie jawnie uprawia czarna propagandę wobec obecnej formacji władzy.

I nikt go nie ruszy , bo w tzw. demokracji dla ubogich (gołodupców) najwazniejsza jest "wolność slowa", o czym pouczają nas codziennie, a nawet kilka razy dziennie  sami jurgieltnicy.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Jacek-Jarecki
7 marca 2018 08:47

Po prostu dziennikarstwo umarło śmiercią naturalną. Została czysta propaganda z jednej strony, z drugiej gonitwa za sensacją, by zwiększyć klikalność, która przekłada się na wpływy z reklam. Wchodzę czasem na niezależną i to jest po prostu dramat. Treści merytoryczne oscylują wokół zera, za to cała para idzie w podbijanie emocji.

Skoro onet pozwolił sobie na taki artykuł, to znaczy wie, że nic mu ze strony władz polskich nie grozi. Jak to kiedyś mówiono, że ma kary, nie ma miary.  Piąta kolumna może działać swobodnie i jawnie.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Jacek-Jarecki
7 marca 2018 08:51

Szkoda, że żadnemu tzw. prawicowemu dziennikarzowi nie chce się sprawdzić, ile w Polsce zostało zainstalowanych niemieckich fundacji, stowarzyszeń, kto w nich zasiada i kogo sponsoruje?

zaloguj się by móc komentować

Shork @Jacek-Jarecki
7 marca 2018 08:57

na onecie nadal wisi, a zamiast dementi, w tytule jest kilka neutralnych słówek

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @Shork 7 marca 2018 08:57
7 marca 2018 09:01

No, ale temat grzeją dalej, sankcji nie było ale to nie szkodzi aby porozmawiać z "autorytetami" na temat sankcji. Ja na prawdę nie myślę, żeby oni byli "kupieni" to jest po prostu stan umysłu.

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @parasolnikov 7 marca 2018 09:01
7 marca 2018 09:01

Może inaczej są kupieni, ale to też stan umysłu, jedno drugiego nie wyklucza .

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @Grzeralts 7 marca 2018 08:37
7 marca 2018 09:14

Zobacz, gdyby nie szybka reakcja DS, dzisiejszy dzień świeciłby na czerwono we wszystkich mediach, a jutro, czy pojutrze, mielibyśmy już tylko musztardę po obiedzie.

zaloguj się by móc komentować


stanislaw-orda @Jacek-Jarecki 7 marca 2018 09:14
7 marca 2018 09:15

to chyba musiała wymyśleć Applebaumowa (źródlo)

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @ewa-rembikowska 7 marca 2018 08:47
7 marca 2018 09:16

Na niezależną... Po "prawej stronie" jest najgorzej. Zebrała się banda publicystów i pierniczy. Zero informacji, zero reportażu, zero wszystkiego, poza wzmożonym pitoleniem. Wstyd.

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @ewa-rembikowska 7 marca 2018 08:51
7 marca 2018 09:18

No właśnie. Tyle, że trzeba liczyć... Tyle roboty. Może jakiś darmowy frajer im policzy, a wtedy onio sobie skomentują publicystycznie, nie szczędząc razów.

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @Shork 7 marca 2018 08:57
7 marca 2018 09:19

A wisieć powinien topór, nad ich onetowymi łbami.

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @parasolnikov 7 marca 2018 09:01
7 marca 2018 09:20

Teraz można jeszcze swobodniej dywagować, co byłoby, gdyby...

O, Panie! Już mnie pouczono, że nie rozumiem języka dyplomacji. 

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @stanislaw-orda 7 marca 2018 09:15
7 marca 2018 09:21

... w kręgach zbliżonych do dziennikarzy

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @Jacek-Jarecki 7 marca 2018 09:20
7 marca 2018 09:27

No bo to jest taka fajna forma, to sie chyba czas zaprzeszły nazywa "sankcje mogły były być".

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @parasolnikov 7 marca 2018 09:27
7 marca 2018 09:31

Jest jeszcze mądrość obiegowa, że należy wierzyc jedynie zdementowanym informacjom. Taki wentyl bezpieczeństwa.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Jacek-Jarecki 7 marca 2018 09:21
7 marca 2018 10:17

np. Radek S., pan na Chobielinie,  jest dośyć mocno zbliżony.

zaloguj się by móc komentować


Grzeralts @Jacek-Jarecki 7 marca 2018 09:14
7 marca 2018 10:29

Muszą się ogarniać. Swoja drogą oni (mam na myśli środowiska zbliżone do Appelbaum) aż tupia nóżkami, że może się uda przywrócić do władzy ich kumpli w najważniejszej stolicy świata, więc zahamowań nie mają żadnych.

zaloguj się by móc komentować

orjan @Jacek-Jarecki
7 marca 2018 10:58

Moim zdaniem trzeba na to zdarzenie spojrzeć z polskiej perspektywy a "bez nerw".

Oto wczoraj nasz ulubiony onet doniósł nam, że :

a) USA już są wrogie bo nie chcą przyjaźnie pochylić się nad polskimi potrzebami, 

b) Finis Poloniae redivivus, bo USA nas porzuca na żer rusko germański,

c) wszystkiemu winni Żydzi.

Akurat zbliża się 8 marca i coś ta onetowska kombinacja powinna natychmiast przypominać. Jeśli my Polacy mamy się stale czuć jak zaszczute plemię na ziemi najeżonej pułapkami, to należy popracować nad instynktem.

 

No, ale miało być z polskiej perspektywy a "bez nerw" i zanim zapewne nastąpi (a nastąpi!) onetowska  recydywa, należy zadać kilka pytań sobie samym:

a) czy nasza wiara jest aż tak słaba, że byle ku.as potrafi wytrącić nas z równowagi?

b) a choćby nawet ten onetowy fejk nie był fejkiem i na Polskę, za to że chce być Polską, naprawdę nadchodziłyby czarne chmury, to po kiego nam taki sojusznik (USA), którego my sami z góry uważamy za zdrajcę przy byle gównianej okazji?

Żeby zaś Żydzi nie mieli do mnie pretensji, że pomijam, to dla nich mam też dobre słowo końcowe: Obojętnie, co sami uważacie o Polsce i o Polakach, to poszperajcie, czy przypadkiem kogoś w tym onecie nie znacie, kogo trzeba publicznie kopnąć w jego dupę za jego antysemicką robotę.

 

 

zaloguj się by móc komentować

eska @Jacek-Jarecki
7 marca 2018 15:33

USA naciskają na Polske z powodu swojej poprawki do konstytucji. Nasze prawo IPN jest z góry martwe za oceanem, a tym samym nieskuteczne. Niemniej wiara w to, że to może sie stać powodem do osłabienia czy nawet chwilowego zerwania kontaktów, zwłaszcza w sferze militarnej -  to czysta aberracja i tylko durnie mogli w to uwierzyć.

Ale durniów nie brakuje, zwłaszcza wsród prawicowych, pożal się Boże, "dziennikarzy". 

zaloguj się by móc komentować

JSC @Shork 7 marca 2018 08:57
7 marca 2018 15:38

Wiesz jaką wartość ma demeni w ustach polityka... Dla niektórych to jest potwiedzenie.

A takie wieści zawsze się dementuje nawet gdy są prawdziwe, klasyczna dyplomatyczna mowa-trawa, o czym dowiemy się ew. za parę miesięcy, gdy się zorientujemy, że rzeczywiście coś długo nie ma żadnego zaproszenia na coś więcej niż sesja ONZ.

zaloguj się by móc komentować

JSC @eska 7 marca 2018 15:33
7 marca 2018 15:42

(...)Niemniej wiara w to, że to może sie stać powodem do osłabienia czy nawet chwilowego zerwania kontaktów, zwłaszcza w sferze militarnej -  to czysta aberracja i tylko durnie mogli w to uwierzyć.(...)

Zatem trzeba szukać drugiego dna, może kolejny etap pivotu (dopóki istnieje wschodnia flanka Amerykanie nie mogą wycofać się z Raimstein)?

zaloguj się by móc komentować

eska @JSC 7 marca 2018 15:42
7 marca 2018 15:45

Drugie dno jest takie, że UE/Niemcy się sypią i stracili dystans, Izrael jest przerażony wojną w Syrii i jej skutkami i też powariowali. Stąd prymitywizm ostatnich prowokacji.

zaloguj się by móc komentować

JSC @eska 7 marca 2018 15:45
7 marca 2018 15:58

Tylko, że najmocniej po rogach wali nas Trump. Czego on się z kolei boi? Kima?

zaloguj się by móc komentować

eska @JSC 7 marca 2018 15:58
7 marca 2018 16:09

Akurat to wcale nieprawda z tym Trumpem. On sam też ma bardak u siebie i jest otoczony szaleństwem lewackim, więc kombinuje jak koń pod górę.

zaloguj się by móc komentować

JSC @eska 7 marca 2018 16:09
7 marca 2018 19:35

Odcinając się od tak bezrefleksyjnego sojusznikajak Polska? Gdzien on zamierza szukać poparcia, gdy stanie się ono na gwałt potrzebne, a na kolejne przedstawienie pod pomnikiem powstańców już się nikt nie nabierze?

zaloguj się by móc komentować

eska @JSC 7 marca 2018 19:35
7 marca 2018 21:05

Ale gdzie on sie odcina? Przeciez to wszystko wojny narracyjne, a nie fakty.

zaloguj się by móc komentować


JSC @Jacek-Jarecki
8 marca 2018 12:57

A teraz się MSZ wysypało:
https://twitter.com/MSZ_RP/status/971453635195555840/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fkoduj24.pl%2Fpierwsze-w-historii-sledztwo-w-sprawie-ujawnienia-notatki-ktorej-nie-bylo%2F
!

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować