-

Jacek-Jarecki

Powitajmy cenzurę chlebem i solą

Cieszcie się ludzie, bo za chwilę będzie pławić się w oceanach mowy ezopowej. Bez wątpienia podniesie to poziom intelektualny zarówno piszących jak i czytających. Nikt nie nazwie tego cenzurą, ale i za komuny nie było żadnej cenzury tylko Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Teraz nie grożą nam takie łamańce, ponieważ ewentualny urząd będzie mógł skoncentrować się nad jednym jedynym medium, czyli nad siecią, z której jak wiadomo pochodzi całe zło tego świata.

Okazja jest znakomita i jak powszechnie wiadomo czyni złodzieja. I ten legislacyjny złodziej przyjdzie do was, przy waszej pełnej akceptacji. Kto będzie przeciw, skoro zobaczy tysiąc przykładów ohydnych życzeń śmierci i drugi tysiąc życzeń trwałego kalectwa? Powstaną przepisy, które oczywiście stosowny urzędnik będzie mógł dla waszego dobra interpretować stosownie do sytuacji.

To już tak przecież działa, ale na razie zgoła po amatorsku i wedle uważania. W tej chwili czytamy z satysfakcją, że jednego czy drugiego ordynusa zatrzymuje policja. Sądziłem początkowo, że zabrali się za tych, którzy w sieci grożą innym śmiercią, ale okazuje się, że nie tylko. W Gazecie Wyborczej uroczy tytuł głosi, że zatrzymano jakiegoś cymbała, który drwił ze śmierci prezydenta Adamowicza.

Wszak już teraz mamy kilka paragrafów pod które można wiele spraw podciągnąć, ale poczekajcie mili moi na ewentualną ustawę. Będzie i urząd i stosowna Bezpieczna Służba do egzekwowania jak zwykle niejasnego prawa, która będzie czuwać dzień i noc nad milionami wy-powiadających się w sieci mądrali.

To nie jest materiał, którzy mogą przerobić ponurzy faceci w zarękawkach i z czerwonymi ołówkami w garści. Zaraz się wzmoże elektroniczne polowanie na zakresy tematyczne i słowa kluczowe, a kontekst ewentualnie będzie można sprawdzić w ramach procesu karnego. Już teraz istnieje przecież całkiem spora liczba tematów o których nie sposób bez pewnego ryzyka pisać swobodnie. Organizacje maniaków i indywidualni maniacy zajmują się na przykład donoszeniem na autorów kontrowersyjnych treści do pracodawców, na uczelnię i gdzie tylko mogą zaszkodzić. Ale na razie to takie, prawda, nowoczesne ORMO.

Oczywiście media nadal będą mogły w najlepsze łgać, prowokować i tumanić, aby potem cie-szyć się swoim tryumfem, że jakiś frajer dał się ich szczuciu sprowokować i trafił za kraty. Dodam, że razem z częścią polityków, którzy są zawsze niewinni i dziw bierze, że nie są żywcem porywani do Nieba.

Nabiera się was na gadkę o „mowie nienawiści”, już teraz, niejako na wstępie możliwie rozszerzając definicję, by udowodnić, że dotychczasowe zapisy Kodeksu Karnego są dalece nie-wystarczające. Zamiast pokazać, że wobec gróźb jak najbardziej karalnych każdy obywatel ma jednakową ochronę, siłę pokazuje się jedynie wobec ludzi atakujących tak zwane osoby publiczne. Przyjęcie jakichkolwiek rozwiązań prawnych, które są i będą obecnie proponowane by zwalczać „mowę nienawiści” spowoduje powiększenie tej dysproporcji do rozmiarów karykaturalnych.

To nie jest błaha kwestia, bo jeśli raz ulegniecie medialnej przemocy ukrytej za ślicznie opakowanymi hasłami, już nikt nie będzie was nigdy pytał o zdanie, a w sieci będziecie mogli pogadać sobie o pieskach i kotkach, a i to nie na pewno.

Jedynym zabawnym aspektem jest to, że w walkę z „mową nienawiści” szczególnie gorliwie angażują się żyjący ze szczucia, kłamstw oraz insynuacji. Oczywiście jeśli ktoś wielbi cenzurę i łaknie w geście ekspiacji za posiadanie własnego zdania rzucić się na kolana przed polityczno-medialną bestią, niech sobie wielbi i łaknie, a nawet ma prawo wystawić w domu ołtarzyk i czcić promowanych przez media bożków. Nic mi do tego, ale niech łaskawie odpieprzy się ode mnie, jeśli przyjdą po niego, bo grubszym słowem nazwie nieudolnego trenera reprezentacji po kolejnym przerżniętym meczu.

Pamiętajcie też o tym, że raz rozpoczęta walka nigdy nie ma końca i po uspokojeniu, spacyfikowaniu netu, ktoś w końcu zastanowi się nad tym, co też ci wszyscy nienawistni sieciowi mądrale opowiadają teraz swoimi paskudnymi gębami w sklepach, na ulicach czy w mieszkaniach, gorsząc i podżegając nieprawomyślnymi poglądami politycznymi, na przykład małoletnie dzieci? Czy naprawdę nie warto tego sprawdzać?

 

 tagi: cenzura  mowa nienawiści 

Jacek-Jarecki
17 stycznia 2019 07:07
26     1621    8 zaloguj sie by polubić
komentarze:
gabriel-maciejewski @Jacek-Jarecki
17 stycznia 2019 07:31

A pani sędzia z naczelnego sądu administracyjnego domaga się zemsty i nikt jej za mowę nienawiści ścigał nie będzie, zemsta bowiem jest rozkoszą bogów, a nie żadną mową nienawiści

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @gabriel-maciejewski 17 stycznia 2019 07:31
17 stycznia 2019 07:41

Ich nie obowiązują prawa ludzkie ni boskie. A w razie czego był to oczywiście żart, albo wypowiedź artystyczna. Zaraz obok niej drugi komik Bodnar, rzecznik naszych praw :)

Ale na Twoim miejscu ważałbym z krytykowaniem panie sędzi. 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Jacek-Jarecki
17 stycznia 2019 07:50

W pewnych obszarach sieci cenzura działa bardzo sprawnie.  Puszczałam w ,,strumień,, ładne fotografie książek Kliniki Języka.  Wszystko inne szło spokojnie. 

A te fotki mam tylko na swoim koncie. Nie weszły w obieg. Czyli o bzdurnych książkach można. ..widzę co widać na ekranie.  Mnie jakiś algorytm odrzucił. 

Już to i tak zostawię e spokoju 

.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Jacek-Jarecki
17 stycznia 2019 08:28

To już nie są przelewki, tylko poważne ostrzeżenia. Sami się ocenzurujemy na wszelki wypadek.

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @Grzeralts 17 stycznia 2019 08:28
17 stycznia 2019 08:37

Brudziński już zdążył się od rana pochwalić kolejnymi zatrzymaniami. Cieszmy się!

zaloguj się by móc komentować

LES @Jacek-Jarecki
17 stycznia 2019 08:38

Dlaczego cymbał ? Rządy Adamowicza były jednym niekończącym pasmem złodziejstw , łajdactw,kłamstwa i przede wszystkim zdrady. . Najgorsza faza postkomunizmu na poziomie krajowym jest mniejszym złem od rządów Adamowicza . W Warszawie mafie sejmowe czasem tłuka się miedzy sobą i wtedy czasem puszczają w obieg kompromaty na przeciwników. To nieco ogranicza bezczelność i  apetyty. W Trójmiescie wszystkie urzędy i instytucje są w kieracie lokalnego gangu . Radia , telewizja , gazety , wszystkie agendy państwowe. Przy   ulicy Grunwaldzkiej  w Gdańsku, głównej arterii Gdańska  , koło granicy z Sopotem , jest kamienica , którą Adamowicz sprzedał z tzw. wkładką mięsną . Deweloper juz wykurzył połowę mieszkańców  , ale nadal tam mieszkają 4 rodziny strącone na dno piekła przez Adamowicza. Nikt losem tych ludzi sie nie przejmuje. Pewnie "Bóg tak chciał".  Ich męka trwa   nadal i będzie trwała , gdy Adamowicza arcybiskup Głódż będzie chował w kościele mariackim .Takich sytuacji w Gdańsku są setki i ludzi w takiej sytuacji jest mnóstwo. Adamowicz doprowadzał do ruiny całe kwartały miasta .To był jego sposób na pozbycie się częsci , bardziej zamożnych lokatorów i obniżenie ceny nieruchomosci poprze jej zdewastowanie. Jeśli ktos się cieszy ze śmierci Adamowicza i mówi o tym publicznie  , to ma do tego prawo . Ostatni raz w Polsce karano za wyrażenie radości z powodu czyjegos zgonu po  śmierci Stalina

zaloguj się by móc komentować

LES @LES 17 stycznia 2019 08:38
17 stycznia 2019 08:50

Ludzie zpędzeni do matnii przez Adamowicza bronili sie malując napisy na murach i parkanie budowy (ich kamienica jest teraz placem budowy) o treści : "mafia buduje " i "Adamowicz złodziej" . Po śmierci Adamowicza robotnicy zamalowali napisy na murach i odwrócili na druga strone płyty z parkanu. Teraz za napis policja Brudzińskiego bedzie zamykała , a prokuratura Ziobry oskarżała

zaloguj się by móc komentować

Tytus @Jacek-Jarecki
17 stycznia 2019 08:52

Oczywiście mowa nienawiści nie dotyczy tych, co "nie płakali po śmierci papieża"...

Wstrząsające, co czeka za rogiem. Ale bez strachu, cenzorzy nie znają "indiańskiego".

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @LES 17 stycznia 2019 08:50
17 stycznia 2019 08:59

To pańska opinia oparta na wiedzy, którą pan posiadł. Na razie (podkreślam) może ją pan chyba swobodnie publikować. 

zaloguj się by móc komentować

MarcinD @Jacek-Jarecki 17 stycznia 2019 07:41
17 stycznia 2019 09:12

To podobnie jak z nawoływaniem do zabójstwa Jarosława Kaczyńskiego w słynnej "Klątwie". Teraz ponoć chwilowo wyrzucili tę scenę dla pozoru, ale przecież to wypowiedź artystyczna. Tak samo wszystko co powiedzą ludzie show biznesu, czyli artyści będzie wolne od cenzury, bo wiadomo to tylko taka figura stylistyczna.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Jacek-Jarecki
17 stycznia 2019 09:15

no i budżety w tle, aparat wiecznie mało syty

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Jacek-Jarecki
17 stycznia 2019 11:03

Witam.

Ciekawa i potrzebna notka, dziękuję. Można tak tylko jeszcze zastanowić się przez chwilę nad tym, czy owa "cenzura" w wykonaniu władzy w postaci rzekomych zatrzymań za sianie "mowy nienawiści" w internecie jest rzeczywista, czy może jest jednak tylko zjawiskiem medialnym. No nie chce mi się jakoś wierzyć, że można tak śledzić cały internet i wchodzić do domów ludzi którzy grożą komuś w internecie. Wygląda mi to raczej na medialną propagandę. Lecz jeśli to jest prawda to robi się to wybiórczo i na pokaz. W jakim celu? Obrona przed atakiem? Notka jednak potrzebna i ciekawa.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @Maryla-Sztajer 17 stycznia 2019 07:50
17 stycznia 2019 11:15

A propos algorytm: Na moim skypie pojawiła się informacja:'' Możesz znać te osoby .'' Dwie z podanych rzeczywiście znam,ale- jestem pewien że nigdy w sieci o nich nie pisałem ani z nimi się nie kontaktowałem.Pytanie-skąd algorytm wie?

zaloguj się by móc komentować

smieciu @Jacek-Jarecki
17 stycznia 2019 13:36

Ja w komentarzach pod tekstem valsera o rozchwianiu zacząłem rozwijać myśl że sprawa Adamowicza jest ściśle z tym związana.

Trochę wygląda jak dwie pieczenie przy jednym ogniu. Z jednej strony mamy ten mord rytualny i pewnie nigdy się nie dowiemy dlaczego akurat padło na niego i dlaczego akurat w ten sposób. Dla nas jednak ważniejszy jest drugi aspekt sprawy. Ten medialny. Brudziński czy zwolnienie Rachonia. To naprawdę symptomatyczne jak PiSowskie organy zdecydowanie działają zgodnie z nakreśloną przez opozycję linią.

Ok, my tu wiemy że nie ma podziału między jednymi a drugimi rzecz w tym że do tej pory ważne było kreowanie takiego podziału. Według mnie ten mord jest początkiem nowej epoki, nowego etapu dziejowego polegającego na zacieraniu tych podziałów. Moim zdaniem ma to właśnie ścisły związek z wolnością słowa czy naturalnie czekającą w kolejce myślozbrodnią.

Rzeczy układają się w całość. Brudziński ściga tych, którzy piszą prawdę, piszą o działanii Układu z którym rzekomo ma walczyć PiS. Czyli zwyczajnie Brudziński otwarcie działa z ramienia Układu. Kurski z TV wywala Rachonia. Tu nie chodzi o to że go wywala i czy Rachoń cokolwiek wnosił. Chodzi o symbolikę. Że Kurski robi dokładnie to czego się od niego oczekuje. Że stawia sprawę wyraźnie: Od tej pory nie ma żadnych wolnych elektronów. Wszyscy piszą, mówią tylko co jest zatwierdzone. Na inne rzeczy trzeba mieć pozwolenie. Ok, ktoś może napisać że tak było od dawna. Tak ale teraz mamy to oficjalnie zaklepane. Wspominałem też o tym jak naszeblogi, gdzie wiele tutejsztch blogerów pisało, zostały z początkiem roku odczepione od niezalezna.pl.

Wszystkie te działania moim zdaniem mają związek z ACTA. Zadaniem ACTA jest stworzenie ostatecznej, jedynie słusznej platformy medialnej. Mają stworzyć system cenzury, jednolitej informacji. W takim środowisku niepotrzebne już będą podziały typu PO vs PiS. Tym bardziej że zbliżają się różnie dziwne zdarzenia. W każdym razie takie podziały nie będą potrzebne choćby z tego względu że cenzura, atak na wolność słowa ma odbyć się z ogólnym błogosławieństwiem. Ta sprawa jest zbyt poważna żeby istniały wobec niej jakiekolwiek wątpliwości na istotnych platformach medialnych. Żadne tego typu wątpliwości nie mogą trafić do mas, odbiorców medialnej pralni mózgów. Lud ma to jaknajłagodniej zaakceptować.

Działania Brudzińskiego przyzwyczają lud do tego, w dodatku uderzają właśnie w tych, w których najlepiej uderzać: krytków Układu. W dalszej kolejności, System mając już w ręku działającą jednolitą platformę medialną nie będzie potrzebować podgrzewać żadnych podziałów politycznych. Przeciwnie. One będą musieć zostać zasypane w obliczu kolejnych nadzywczajnych działań, które będą musieć zostać przeprowadzone na ludzie. I ludzie w wtedy będą potrzebować żeby te wszystkie autorytety z prawa i lewa mówiły tym samym głosem. Np. by Tusk modlił się w wspólnie z Kaczyńskim za kogoś. By nie było wątpliwości że w przypadku nadzwyczajnych zdarzeń potrzebne są nadzwyczajne rozwiązania i że dla dobra wszystkich zarówno władza jak i lud mają mówić jednym głosem. Tym samym.

Sprawa Adamowicza jest jak poligon. Wkrótce jednak jak można się domyślać będziemy mieć do czynienia z prawdziwą wojną. MY kontra ONI.

zaloguj się by móc komentować

Wolfram @DYNAQ 17 stycznia 2019 11:15
17 stycznia 2019 13:48

Algorytm wie, bo może łączyć osoby, które mają wspólnych znajomych, czy też takie, które łączy jakiś wspólny element - cokolwiek, co jest rejestrowane w bazie. Służby (nasze też) mają oprogramowanie, które może konstruować siatki powiązań - w których mogą występować osoby nie mające ze sobą nic wspólnego - wystarczy jakiś element wspólny, np. pracowały w tej samej firmie (może być duża), logowały się na tych samych portalach etc.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @DYNAQ 17 stycznia 2019 11:15
17 stycznia 2019 13:57

Nie używam Skype. Mam coś innego i tam taki komunikat jest propozycją. .pokazuje mi dodatkowo ze mamy  ,,wspólnych znajomych,, ...Algorytm moich i ich kontaktów. .takie  skrzyżowania dróg czy punkty styczne

.

 

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @Wolfram 17 stycznia 2019 13:48
17 stycznia 2019 14:02

Z tym trzeba delikatnie. Mądrowałem się kiedyś na twitterze o siatkach powiązań, to przez tydzień prześladowały mnie reklamy fabryki drutu na przemian z firmami produkującymi panele ogrodzeniowe. Trochę potrwało nim zorientowałem się o co tu chodzi.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Jacek-Jarecki 17 stycznia 2019 14:02
17 stycznia 2019 16:21

nie o to chodzi w takiej zabawie, gra się zaczyna jak ktoś do Ciebie zadzwoni i powoła się na Twoje dane i poprosi o potwierdzenie, że trafił zgodnie ze wskazaniem; i za kilka m-cy sie dowiesz, że np. wystawialeś faktury VAT w karuzeli vatowskiej, zostaniesz zaproszony ... i zobaczysz takie dokumenty no i skutki są prozaiczne - masz zajęcie na kilka lat, ...

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Jacek-Jarecki 17 stycznia 2019 14:02
17 stycznia 2019 16:23

podgladanie upodobań w necie ma tez dobre strony, zbierając dane do projektu - google podrzuca mi caly czas cos co by moglo mnie zaintersować i faktycznie dwa przypadki były wartosciowe a sam bym ich nie znalazł, zatem, i z takiej zabawy daje sie pozytywów doznać

zaloguj się by móc komentować

LES @smieciu 17 stycznia 2019 13:36
17 stycznia 2019 16:49

Chyba trafił pan w sedno. Oglądam TVP Info i dowiaduje się ,że wszyscy mieszkańcy Gdańska nie zmieszczą się w Bazylice Mariackiej , dlatego na placach umieszczone zostaną telebimy . Rozumiem , że bez względu ile będzie osób to będą wszyscy . Te telebimy podobaja mi się . Nawet pogrzeb Adamowicza musi odbyć sie z przekrętem i złodziejstwem. Niektórym wydaje się , ze PIS podąża własną drogą . Raczej misją PIS-u jest nadanie  systemowi  zła ludzkiej twarzy .

zaloguj się by móc komentować

Matejek @Jacek-Jarecki
17 stycznia 2019 17:30

'' ktoś w końcu zastanowi się nad tym, co też ci wszyscy nienawistni sieciowi mądrale opowiadają teraz swoimi paskudnymi gębami w sklepach, na ulicach czy w mieszkaniach ...''

to już ... i internet rzeczy
https://youtu.be/7jD_FzZ5bXg?t=573

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @LES 17 stycznia 2019 16:49
17 stycznia 2019 19:48

Nie wiem czy to prawda, ale w naszym miasteczku rozniosła się wieść, że gdzieś tam w dalekim cywilizowanym świecie błysnęli pomysłem,żeby W KAŻDYM MIEŚCIE był telebim, żeby "ludzie mogli się publicznie integrować i łączyć emocjonalnie w tej tak ważnej chwili". Chyba chodziło o pogrzeb jakiejś ofiary nożownika.  No ale ponieważ po wyborach samorządowych "partie głównego nurtu" nie mają wymaganych 51%  a prezidą też "bezprzymiotnikowy", więc chyba raczej telebimu - nie będzie. Wymuszanie postaw, wymuszanie "emocji obowiązkowych'. Tego jeszcze nie było ( od śmierci Stalina), ale jak widać, jesteśmy blisko.

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @pink-panther 17 stycznia 2019 19:48
17 stycznia 2019 19:50

Przypomina mi to Słowcaję, czy raczej Czechosłowacje, gdzie na słupach wisiały szczekaczki przez które lud pracujący miast i wsi "emocjonowano".

 

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @pink-panther 17 stycznia 2019 19:48
17 stycznia 2019 22:18

To się zrobiło tak obrzydliwe i zakłamane, że już nie mam ochoty dosłownie ni na jedno słowo komentarza. Idę spać.            

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @LES 17 stycznia 2019 16:49
17 stycznia 2019 22:53

Jak to mowia...

... okazja czyni zlodzieja  !!!

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @pink-panther 17 stycznia 2019 19:48
18 stycznia 2019 00:44

To co sie stalo w Gdansku moim zdaniem zalatwia dwie przynajmniej sprawy:

1. wyniesienie Adamowicza na "swieckie oltarze" (plus likwidacja ewentualna niewygodnego czy niebezpiecznego swiadka)

2. konsolidacja, jak trafnie zauwazyl Valser, szeroko rozumianej opozycji i swiatlych Europejczykow

Obserwujmy co sie bedzie dalej dziac w Polsce i jak beda na to reagowaly media zagraniczne, zwlaszcza w USA, Niemczech, Wlk. Brytanii.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować