-

Jacek-Jarecki

Narracje obowiązujące i obowiązkowe

Narracje, które od lat mają kierować naszymi zachowaniami i generować złość, gniew, pogardę i rechot z potknięć politycznego wroga, dzisiaj skierowano na wzruszenie i żałobę. To żadna nowość, może poza wyjątkowym natężeniem hucpy i zakłamania.

Dziwi mnie, że ci wszyscy spece od propagandy nie wiedzą, że nie ma nic gorszego i bardziej odstręczającego niż przesada. Akurat w tej kwestii przeciętny człowiek ma bardzo dobrze ustawiony zmysł równowagi.

Media mają nas najwyraźniej za statystów grających w filmie, który realizują, na dodatek tak tępych, że zamiast żądać zapłaty sami płacą za udział, co z ich perspektywy jest przejawem skrajnego szaleństwa.

Czasem jest to polityczny thriller, ale najczęściej tani horror. Mamy pokrzykiwać, robić stosowne miny i ogólnie zachowywać się jak tłum pałętających się po świecie zombie. Aby alegoria była bliższa ciału, od czasu do czasu któryś z reżyserów, pisarczyków od scenariusza, czy nawet kobiecina biegająca z tą śmieszną tabliczką od klapsów uświadamia nam publicznie jacy to jesteśmy wstrętni, leniwi, brudni i głupi, a my mamy się cieszyć i dalejże podrygiwać, porykiwać i wyprawiać bezeceństwa opisane w scenariuszu.

Taki jest styl, trendy i co tam chcecie. Prawda życia i ekranu, dwa w jednym.

Długo za to szukałem w pamięci narracji, która miała na celu wywołanie zwykłego uśmiechu, czyli takiej, która sięga podstawy człowieczeństwa. To wyjątkowo deficytowy towar. Uznano najwyraźniej, że atmosfera niekończących się przygotowań do bliżej niesprecyzowanej publicznej egzekucji jest tym, czego ludzie łakną najbardziej.

Ja nie łaknę i odkąd zdołałem przepchnąć się do wyjścia, tam gdzie już nie ma mediów a buszują zwierzęta, kosmos i historia od razu mi nieco lżej. Polecam.

 tagi: media  narracje 

Jacek-Jarecki
19 stycznia 2019 10:00
9     1042    4 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Grzeralts @Jacek-Jarecki
19 stycznia 2019 10:08

Moja żona właśnie oznajmiła, że chciałaby pojechać w Bieszczady. 

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @Grzeralts 19 stycznia 2019 10:08
19 stycznia 2019 10:27

I to jest słuszna koncepcja!

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Jacek-Jarecki
19 stycznia 2019 10:37

Oczywiście, że media mają nas za tępych statystów. I w sumie mają rację, skoro wyniki oglądalności nie pozostawiają wątpliwości, że ciągle treści w nich prezentowane łykamy. 

zaloguj się by móc komentować

adam-er @Grzeralts 19 stycznia 2019 10:08
19 stycznia 2019 10:53

Jakby żona się zdecydowała i zechciała wziąć Cię że sobą to daj cynk.

Noszę właśnie drewno do kominka, mrozik ok. -10, słoneczko żyleta, powietrze ani drgnie. Idę zobaczyć, czy wodospad zamarza.

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @przemsa 19 stycznia 2019 10:37
19 stycznia 2019 16:23

to nie sa wyniki "ogladalności", a jedynie szacunkowy pomiar, ile odbiorników telewizyjnych jest włączonych (na daną stację) w konkretnym paśmie czasowym. Znam ludzi, zwłaszcza samotne kobiety, czyli z reguły wdowy, których dorosłe samodzielne dzieci gdzieś daleko rozrzucone po świecie, a jesli nawet blisko to "nie mające czasu".  U tych kobiet  telewizor gada od momentu, gdy rano obudzą się i zdołąją siegnąć po pilota, do nocy, gdy zasypiają z tymże pilotem w ręku. Czasem więc telewizor gada  24 h/doba.  Po prostu jest to środek na to, aby nie było stanu głuchej ciszy w czterech ścianach. Znam także inne sytuacje, gdzie telewiozor sobie gra, ale nikt nie zwraca uwagi na to, co na ekranie, bo na sttoliku flaszka, kieliszki, zagrycha  i np. talia kart, która pracuje równie intensywnie jak gadające łby w tv.

I mozna by wymienicc szereg podobnych sytuacji, z pierwszeństwem w proporcjach dla pierwszej z opisanych.

zaloguj się by móc komentować

onyx @Jacek-Jarecki
19 stycznia 2019 18:07

"Uznano najwyraźniej, że atmosfera niekończących się przygotowań do bliżej niesprecyzowanej publicznej egzekucji jest tym, czego ludzie łakną najbardziej."

Philip K. Dick napisał o tym książkę pt. "Słoneczna loteria"

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/S%C5%82oneczna_loteria

Czy taki jest cel tych, którym się marzy globalne zarządzanie światem z najwyższego piętra?

zaloguj się by móc komentować

JK @Grzeralts 19 stycznia 2019 10:08
20 stycznia 2019 05:29

Zanim pan się zgodzi z koncepcją żony i zdecyduje się na Bieszczady przesyłam filmik traktujący o innej stronie tej koncepcji.

https://www.youtube.com/watch?v=ptDAGO3gCFs

zaloguj się by móc komentować

Paris @JK 20 stycznia 2019 05:29
20 stycznia 2019 21:51

Kapitalne...

... z cala rodzina plakalismy ze smiechu  !!!

 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Jacek-Jarecki
21 stycznia 2019 08:17

egzekucje przez sądowe nakazy noszenia opasek z napisem 'użyłem mowy nienawiści, bo napisałem w notesie marsjanie są głupi' 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować