-

Jacek-Jarecki

Naciski epistolograficzne i kultura całkiem niepodległa

Jako znany cham i prostak, mam awersję do kultury, a gdy słyszę, że ktoś jest „człowiekiem kultury” zaraz, na wszelki wypadek, spluwam przez lewe ramię i mówię: A kysz! Może mam jakieś kompleksy, albo za dużo czytam? Nie wiem, może coś całkiem innego, ale to bardzo silna awersja. Wczoraj wystarczyła wzmianka o planowanej bohaterskiej superprodukcji, a dzisiaj znowuż natknąłem się na list zbiorowy, właśnie tych całych ludzi kultury, oraz osobny apel środowiska, które przyjęło dość mylącą nazwę „Kultura niepodległa”.

List, podpisany przez tysiąc dwieście osób płci obojga, zawiera szereg charakterystycznych dla obecnie promowanej nowomowy zwrotów. Szczególnie urzekł mnie zwrot: My, polscy pisarze, artyści i naukowcy… Nie przeczę, że pod listem podpisali się pisarze, artyści czy naukowcy, ponieważ sama wyliczanka, nie jest wartościująca. Rzecz w tym, że już zawsze, zaśpiew zaczynający się od „My” będzie mi się kojarzył z sierpniowymi babami, protestującymi przeciwko strajkom, jako: My, kobiety polskie! Zapamiętałem, bo strasznie to złościło moją mamę, która zaraz groziła: Już ja wam dam kobiety! To taka dygresja.

Dalej w tym liście jest, że sygnatariusze zdają sobie sprawę, że słowo jest słabsze w konfrontacji z siłą, co w przypadku kilku podpisanych pisarzy, z których dziełami raczyłem się zapoznać, jest akurat prawdą. Nawiasem mówiąc, od ich słowa, silniejsza jest nawet marchew, ale to już nie moje zmartwienie.

Oczywiście jest tam i o zamachu stanu, i o tym, że konstytucja jest emanacją woli narodu, przez co stoi nieco wyżej, od tegoż narodu zachcianek. Ogólnie, ton jest dość dramatyczny, pewnie dlatego, że nie po to ludzie kultury są właśnie ludźmi kultury, by zawracać sobie głowę czymś więcej niż emocjami.

Zabawna, w tym liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy, nie jest łatwa do przewidzenia treść, a nowatorska w pewnym sensie metoda epistolograficzna. Otóż list ten, zaopatrzony w ponad trzysta podpisów ludzi wybitnych, a nawet luminarzy, został wysłany dziewiętnastego lipca, a dwudziestego czwartego, po zdobyciu kolejnych, ponad ośmiuset autografów, wysłano go ponownie. Nie wiem, czy nadal są zbierane podpisy, ale jeśli tak, można jeszcze wiele razy zwiększyć przy ich pomocy siłę nacisku na głowę państwa. Przy okazji, list przed kolejnym wysłaniem, mógłby przejrzeć jakiś wybitny polonista. To nie robota dla chama i prostaka w jednym.

Druga inicjatywa, zwaną „kulturą niepodległą” jest na tyle enigmatyczna, że trudno znaleźć jej oryginalne deklaracje, a o jej istnieniu dowiedziałem się, z cytującego jej postulaty i manifest, portalu wpolityce, do którego mam, delikatnie rzecz ujmując, ograniczone zaufanie. Być może wyjaśnienie jest prozaiczne, skoro „niepodlegli” szykują wielkie otwarcie na początek września. Jakoś te inicjatywy się zazębiają i znając chłopski spryt naszych elit, to kulturalne wzmożenie może być starannie zaplanowanym posunięciem.

W każdym razie, w opublikowanych materiałach, pod powierzchnią komunałów o dostępie do kultury, o niezależności i tym podobnych banialukach godnych pięciolatka, kryje się ostry korporacyjny nóż, którym „ludzie kultury” wymachują w celu aż nazbyt oczywistym, który można streścić w jednym, konkretnym zdaniu: Dawajcie nam forsę, tylko nam ją dawajcie!

Tak, jestem złym człowiekiem. Nie ufam, nie doceniam i przede wszystkim nie daję się nabierać. Z nabieraniem, szanowni artyści, proszę się wybrać pod inny adres, do tych, którzy czują potrzebę bycia przez was recenzowanymi, utożsamiać się z waszymi sukcesami, do ludzi, którzy zagrożenie dla wolności widzą w tym, że być może dostaniecie mniej forsy, niż tego oczekujecie. Są tacy. Zadziwiające, ale są. Pewnie z nimi i dla nich, chcecie czcić stulecie niepodległości, co dość śmiało deklarujecie. Życzę powodzenia, o ile nie będę zmuszony do czytania czy oglądania waszych dzieł, które powstaną z tej okazji. Także tych, z pięćdziesięciotysięcznych mini-grantów, które jak raz, zaczął rozdawać minister kultury.tagi: kultura  epistolografia  elity 

Jacek-Jarecki
9 sierpnia 2017 07:17
12     675    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
bolek @Jacek-Jarecki
9 sierpnia 2017 08:26

Po przeczytaniu wyszło mi, że też jestem "złym" człowiekiem :D

Czasami fajnie jest być "złym" ;-)

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @bolek 9 sierpnia 2017 08:26
9 sierpnia 2017 08:50

Oczywiście, że tak, tym bardzie, że większość deklarujących dobro, to jak się przyjrzeć, łajdak w łajdaka.

zaloguj się by móc komentować

bendix @Jacek-Jarecki
9 sierpnia 2017 10:11

@all no to ja to już jestem wyjątkowym zwyrodnialcem ;-)

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @Jacek-Jarecki
9 sierpnia 2017 11:58

Zgłasza się zła kobieta do kompletu. Nie ma nic gorszego od złej kobiety.

A nerwowe ruchy kulturalnych niepodległościowców to pewnikiem odpowiedź na ofertę kupna zgłoszoną przez Prezesa jakiś miesiąc temu. Zapowiedział on powrót do 50-procentowej kwoty kosztów uzyskania dla artystów, a także tworzenie dla nich licznych posad państwowych: w szkołach (lekcje estetyki)  i w domach kultury. Oni tracą przedostatni przyczółek, więc rzucają na odcinek, co tam mają.

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @maria-ciszewska 9 sierpnia 2017 11:58
9 sierpnia 2017 12:27

Jako cham i prostak, zaczytujący się w starożytnościach, łbem co rusz o ścianę biję, że łacinę znam tak nędznie. Poczytałoby się, ale ni ma... I tak dziw, że komuna raczyła dać mi podstawy ( maciupeńkie) dzięki którym, nie uciekam z krzykiem. Dobre i to.

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @Jacek-Jarecki 9 sierpnia 2017 12:27
9 sierpnia 2017 13:14

No tak. Nie dość, że zła, to jeszcze głupia.

zaloguj się by móc komentować

bendix @maria-ciszewska 9 sierpnia 2017 13:14
10 sierpnia 2017 08:52

No to ja też się przyznaje do głupoty. Pomimo intensywnego czytania wymiany myśli Pani z J-J aluzji nie łapię ;-)

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @bendix 10 sierpnia 2017 08:52
10 sierpnia 2017 11:07

Pan nie musi. Uwaga JJ była skierowana do mnie :)

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @maria-ciszewska 10 sierpnia 2017 11:07
10 sierpnia 2017 11:16

Ale jaki chitry ten nasz Bendix!

zaloguj się by móc komentować

bendix @Jacek-Jarecki 10 sierpnia 2017 11:16
10 sierpnia 2017 11:44

Ale niestety głupi :(

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @Jacek-Jarecki
10 sierpnia 2017 11:53

@B & JJ

Normalnie socjalistyczne współzawodnictwo! Pstrowski niech się schowa na samym dnie kopalni.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Jacek-Jarecki
10 sierpnia 2017 22:48

Źliśmy są.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować