-

Jacek-Jarecki

Dylematy opozycji

Słuszny i pożyteczne dla opozycji zgromadzonej wokół Platformy Obywatelskiej był brak jakiegokolwiek programu. Wbrew pozorom ten stan służył im o tyle, że fani opozycji mogli sobie sami dopisywać, co tam im przyszło do głowy, a nawet tworzyć dowolne koalicje. W kupie chmurę tych rozmaitych wyobrażeń trzymała wspólna nienawiść do potwornego Prawa i Sprawiedliwości. Teraz mają swój program, który choć niejasny co do realizacji, infantylny do granic możliwości, jednak stanowi jakiś punkt odniesienia. Diabeł ich chyba podkusił. Tu wtrącę anegdotkę, o mojej świętej pamięci sąsiadce, która wybrała się na pielgrzymkę do Bieniszewa. W drodze powrotnej fatalnie zmokła i swoje rozczarowanie wyraziła słowami: - Diabeł mnie podkusił iść na pielgrzymkę! No właśnie.

Rzecz w tym, że porażkę opozycji w zbliżających się wyborach można było stosunkowo łatwo przewidzieć pół roku po przegranych kampaniach w 2015 roku. Wybór kursu na męczącą, nieustanną konfrontację z rządzącymi oraz zupełne niezrozumienie przyczyn porażki, to wy-starczające powody, a można jeszcze dodać tuzin drobniejszych. Pierwszy punkt jest chyba jasny, bo przecież z własnej woli opozycja dorobiła sobie gębę okropnie bezmyślnych, a namolnie wrzeszczących z sejmowej mównicy pań z Nowoczesnej i jeszcze gorszych chłoptasiów o twarzach, jak pisał poeta pszenno-buraczanych. Eksces, wrzask, podejrzane indywidua na „barykadach postępu” i ciągłe zapewnienia, że już teraz, że za chwilę… I te pogróżki, co niby zrobią z politycznym przeciwnikiem, jak dojdą do władzy. To jest właśnie starannie wypracowany wizerunek ludzi niepoważnych i kłótliwych, którego z dnia na dzień nie da się unieważnić.  

Żadnych sensownych wniosków nie wyciągnięto z wyborczych porażek. Od lat królują proste, prymitywne wyjaśnienia, że 500+, że sowie taśmy… Samo gadanie o tym jest już grubym błędem politycznym, ustawiających wyborców, których chce się odzyskać czy pozyskać, na pozycji pazernych sensacjonistów. Wszystkie, choć trochę poważniejsze analizy były i są natychmiast odrzucane, ponieważ przekonanie o własnej wyższości jest w opozycyjnej bańce polityczno-medialnej tak silne, że wymaga absolutnej akceptacji, podziwu i oklasków.

Opozycja miała cztery lata, by przemyśleć odpowiedzi na klasyczne pytania, skąd się wywodzą, kim są i dokąd zmierzają, a wymyśliła, że trzeba obalić rządy Prawa i Sprawiedliwości. Nic więcej. Reszta to kwestie techniczne w rodzaju: Z kim iść w koalicji, z kim nie iść, a kogo stanowczo wykluczyć. Bardzo zajmujące dla elektoratu, a nawet obarczone grubym błędem logicznym wynikającym z prostego do prymitywizmu sumowania elektoratów, o czym przekonaliśmy się podczas wyborów do PE.

Teraz wyskakują z programem w stylu „dla każdego coś miłego” i patrzą ciekawie, jak też naród zareaguje, o ile im wzrośnie poparcie. W tym miejscu powinienem wyrazić zdumienie pychą tych dziwnych ludzi w sposób adekwatny, czyli nieparlamentarny, ale tym razem się powstrzymam. Oni po prostu nie mogą pojąć, że same obietnice są niewiele warte dla ludzi, bo gdyby były, to wybory wygrywałyby partie skrajne, gotowe obiecać wszystko i wszystkim, a przecież tak się nie dzieje! Dla ludzi nieprzesadnie zainteresowanych bieżącą polityką, a takich jest znakomita większość, liczy się bowiem nabywane latami ogólne wyobrażenie o politykach i stanie państwa, a przede wszystkim stabilność. Przecież sami to widzą, a nawet wychwalają, gdy rzecz dotyczy wyborów samorządowych. Ba, na tej zasadzie rządzili osiem lat Polską i pewnie rządziliby nadal, gdyby PiS nie zmieniło strategii, odrzucając umoralniające gadki i wyrażanie świętego oburzenia na patriotyczno-moralną niedojrzałość ludu.

Do tego dochodzi, niestety dla PO i całej reszty, wiarygodność. To są progi, których opozycja nawet nie próbuje forsować, a jeśli nawet, to w sposób zmieniający te starania w istną parodię. Przejawem tego nieintencjonalnego komizmu jest obecna kampania wyborcza i całe to wychodzenie do ludzi. Raz, że wbrew oczekiwaniom pomysłodawców wygląda to na przejaw skrajnej pychy. Dwa, że jest prowadzona na poziomie iście gówniarskim, a trzy, że jak wszystkie kampanie opozycji jest skierowana do wewnątrz, czyli do fanów, ale nawet ci chyba zauważyli, że całość jest czymś w rodzaju wypracowywanego w mękach alibi.

Jakby tego było mało, ogłosili ten cały program, który oczywiście może ulec radykalnej zmianie, w zależności od tego, kto się w końcu skusi, by startować w koalicji z PO i co na niego powiedzą autorytety i media prowadzące ich wszystkich do boju.tagi: polityka  opozycja  po i reszta  kampania wyborcza  forum programowe 

Jacek-Jarecki
14 lipca 2019 10:12
36     4978    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
gabriel-maciejewski @Jacek-Jarecki
14 lipca 2019 10:34

Oni przede wszystkim nie rozumieją, że or roku 2015 dorosły nowe roczniki, dla których te ich komunikaty i hierarchie nic nie znaczą. Podobnie jak komunikaty emitowane przez gazownię

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @gabriel-maciejewski 14 lipca 2019 10:34
14 lipca 2019 10:40

Oni za reprezentantów młodzieży mają tych swoich gówniarzy, co noszą za nimi teczki. Rozmawiałem z ich peowskim działaczem i on za świetny ruch skierowany do młodzieży ma postawienie na czele kampanii wyborczej Brejzy, bo młody... To są, jak czasem piszesz, rzeczy po prostu niesamowite.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Jacek-Jarecki 14 lipca 2019 10:40
14 lipca 2019 10:42

Oni mają od kogoś gwaracnje i w nie wierzą. Zawsze tak było, ale tym razm są to gwaracje fałszywe. Im się jednak zdaje, że to nie może być prawda, bo przecież są wybrani

zaloguj się by móc komentować

onyx @gabriel-maciejewski 14 lipca 2019 10:34
14 lipca 2019 10:50

Niektórzy być może coś tam kapują ale są w potrzasku bo komunikaty Gazowni zapewniają "ciągłość ideologiczną IIIRP". Tego nie mogą przerwać bo tylko to mają jak Ukraina Banderę. Za tymi komunikatami stoi cały ten konglomerat kulturalno oświatowy, którego zręby wykuto w PRLu. Całość tej ideologicznej budowy stoi na skarpie nad morzem i cofa się do skał widząc jak morze podmywa piasek i zabiera kolejnych nieszczęśników. A skały już o rzut beretem a pomoc z mitycznej UE też już nie nadejdzie. Michnikowi pozostaje pozdrowić brata ;)

zaloguj się by móc komentować

onyx @Jacek-Jarecki 14 lipca 2019 10:40
14 lipca 2019 10:53

Brejza czyli szczyt obciachu i śmieszności. Lepszego frontmena trudno wybrać choć mają tam jeszcze kilku młodych zdolnych... inaczej ;)

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Jacek-Jarecki
14 lipca 2019 10:54

Cudne z tą sąsiadka i diabłem  :)))

.

Warto zawsze mieć rozeznanie....

:))))

.

 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Jacek-Jarecki
14 lipca 2019 11:03

Pomimo to te 20%  oddanych fanów dalej mają. Kasa wciąż płynie od sponsorów dla ich NGO, media dają osłonę, więc namieszać jeszcze mogą. Tym bardziej, że służby niby są, ale jakby ich nie było. Na wszelki wypadek nie mają zamiaru przyjrzeć się z bliska antypaństwowej działalności stowarzyszeń sponsorowanych przez zagranicę. 

 

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @onyx 14 lipca 2019 10:53
14 lipca 2019 11:06

To jest, panie dziajaszku, Brejza - doktor praw.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @onyx 14 lipca 2019 10:53
14 lipca 2019 11:07

No niestety, ale ten  śmieszny Brejza miał bardzo dobry wynik w wyborach do PE. Na Kujawach jest popularny, co mnie oczywiście dziwi, ale tak jest.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Jacek-Jarecki 14 lipca 2019 11:06
14 lipca 2019 11:11

rok temu mieliśmy na rozkładzie dr nauk prawniczych - kanalia wysokiego rzędu, zagraliśmy jak na odpuście w trzy karty - jego klienci stracili ok. 80 tys. zł [w tym na same honoraria dla nas 15 tys. zł] a miło być tak pięknie - mial zapieprzyć majątek ok. 800 tys. zł, bo nawet polski sąd na dictum aktu notarialnego z udziałem osoby zmarłej lekko się zirytował, absolwenci kierunkow prawniczych to jak absolwenci podrzędnych szkół dla złodzieji

zaloguj się by móc komentować

onyx @ewa-rembikowska 14 lipca 2019 11:07
14 lipca 2019 11:18

Brejza dotor praw wszelakich czego ani po nim nie widać ani nie czuć. To nie Brejza ma charyzmę i wyborców tylko IIIRP, której wpływy się kurczą ma takiego lidera. Elektorat dostał taki a nie inny wybór i co ma zrobić? A widzi, że pisowskie morze wciąż przybiera i nie zamierza przestać. Wybrali Brejzę bo nikogo bardziej ogarniętego nie mieli, to świadczy o słabości i totalnym rozkładzie. Stara gwardia w stylu Schetyny czy Kopacz nie nadaje się nawet by ich posłać w teren. SLD też miało swego czasu 40% poparcia i Kwaśniewskiego na prezydenckim stolcu a teraz nie są w stanie przeskoczyć progu wyborczego. PO idzie w tym samym kierunku i nawet przyśpiesza ;)

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @gabriel-maciejewski 14 lipca 2019 10:42
14 lipca 2019 11:26

W tej wierze wspierają ich media, które niby to ich popierają, a tak naprawdę nimi kierują. TVP jest chamsko-nieudolnym, ale jakimś tam orężem PiS. Tu nie ma porównania, bo przecież najgłupszy peowiec nie sugeruje, że JarKacz działa tak, jak mu Kurski poleci/wskaże, a dla opozycji to chleb powszedni. To też domyka przekaz i w jakiś spsób unieważnia te gwarancje, ale oni nie są w stanie tego dostrzec.

zaloguj się by móc komentować

tadman @Jacek-Jarecki
14 lipca 2019 11:35

Panienka stowarzyszona z PO grzmiała, że ludziska pieniądze z 500+ źle rozdysponowują i powiedziała, że powinni robić to zgodnie z tym co ona uważa za sensowne.

Pycha ich zgubi, bo nikt nie lubi by ktoś stojący dotychczas w kontrze brał się za grzebanie w jego portfelu i jeszcze uważał biorącego 500+ za durnia.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Jacek-Jarecki 14 lipca 2019 11:26
14 lipca 2019 11:53

Nie są, bo naprawdę wierzą, że oni sami i ich wyborcy "są lepsi". 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @onyx 14 lipca 2019 11:18
14 lipca 2019 12:01

No może niezupełnie tak, Brejza jest synem prezydenta Inowroclawia, które to miast można nazwać Brejza-city.

Był/jest finansowany oraz promowany przez koterię tatusia.

Brejza tezę doktorską obronił w 2014 na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, czyli uczelni, która wyrosła z Instytutu Psychologii PAN.

Temat - Parlamentarna kontrola nad specsłużbami w Polsce.

Jak się spojrzy na listę kadrową pracowników wydziału, to 80% to są KODziarze.

zaloguj się by móc komentować

betacool @ewa-rembikowska 14 lipca 2019 12:01
14 lipca 2019 12:26

Jak na niego patrzę, to dochodzę do wniosku, że wolałbym słuchać, ale jak słucham to stwierdzam, że to był jednak zły wybór. W końcu konstatuję, że ma o jedną literę w nazwisku za dużo - "z". 

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @Jacek-Jarecki
14 lipca 2019 12:31

Platforma zauważyła że  ''PiS nie ma programu." Oj, ma , ma...

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @betacool 14 lipca 2019 12:26
14 lipca 2019 12:40

No, nieapetyczny w wyglądzie i w mowie. 

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Jacek-Jarecki 14 lipca 2019 11:26
14 lipca 2019 12:54

Tylko patrzeć jak ITI wykupi długi PO :)

W sumie PIS owi pozostało wykończyć mit korposukcesu i będą rządzić niepodzielnie tam gdzie PO może tylko na deficytach grać

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @tadman 14 lipca 2019 11:35
14 lipca 2019 13:02

Tak... Oni myślą że w ten sposób nie przypieprzają się już do ludzi i pińcetplusa, ale uważają że ta retoryka jest uczciwa... Pińcetplusa nie zabierzemy ale należy go wydawać zgodnie z ustawą.

Trzeba pokazać ludziom, paluchem, na co mogom a na co nie mogom wydawać, bo sami nie wiedzom. Znaczny się łamiom sprawiedliwie (już) przyznane im prawo. Z drugiej strony opowiadają jak to niepotrzebnie narzucili wiek emerytalny, bo trzeba było uszanować wolność wyboru obywateli... Cyrk

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @ewa-rembikowska 14 lipca 2019 12:01
14 lipca 2019 13:24

Tak. BrejZa "specjalista od służb i manipulacji" jest ewidentnie z tego nadania... Wyszło to nie tylko przy okazji jakiejś notatki wyciągniętej z UBeckiej szafy, z której Brejza żywcem zrobił projekt jakieś ustawy czy czegoś podobnego, ale on często posługuje się kwitami tajnymi bądź niejawnymi i tych tematach lubi się poruszać. Komisję ds AmberGold używa ewidentnie jako okazji dotarcia do innych kwitów, i nagłośnienia innych "afer"... Na dodatek, jak twierdzi jego żona, jest prześladowany za swoją dociekliwość, a swojego czasu futrowano jego legendę rzekomą próbą zamachu na jego życie (pożar w kamienicy w której mieszka).

Pewnie stąd u niego ten wytrzeszcz oczu i rozbiegany wzrok oraz niewypażona gęba. Godnie zastępuje innego niedoszłego specjalistę w PO na tym odcinku, tj. schowanego gdzieś "Panie marszałku kochany" Szczerbę

zaloguj się by móc komentować

onyx @ewa-rembikowska 14 lipca 2019 12:01
14 lipca 2019 13:45

No właśnie o to mi chodzi, kwintesencja hodowli IIIRP. Mafia miejska, która się okopała rodzinami na etatach w budżetówce. On u siebie może i ma jakieś poważanie bo to synalek miejskiej oligarchii ale jako lider partii politycznej w Polsce wzbudza śmiech i politowanie. Tacy ludzie nie poprawią notowań PO bo nie mają technicznie jak. Jego działalność na Twitterze to głównie blokowanie a blokuje przecież ludzi do których powinien docierać. Zamknięte koło niemożliwości.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Jacek-Jarecki
14 lipca 2019 14:54

Tzw. opozycja zadziałała w myśl taktyki:

Wicie ludziska, my elyta; robimy wam łaskę i dowartościowujemy was, gdy  przyjeżdżamy  na tę waszą  prowincję, by pochylić się nad waszym biednym losem. I  wreszcie to ludziska doeńta, że robimy tak aż co cztery lata.

Trudno znaleźć konkurencję dla podobnej tragifarsy.

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @stanislaw-orda 14 lipca 2019 14:54
14 lipca 2019 15:11

I żeby choć coś atrakcyjnego pokazali, ale figę z makiem. Oni, uważasz, mają się za atrakcję!

 

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @Jacek-Jarecki 14 lipca 2019 15:11
14 lipca 2019 15:34

Cała ta ich kampania jest tak niewiarygodnie żałosna że aż myślę czy to nie jest reżyserowane w kierunku dna.

zaloguj się by móc komentować


MarcinD @Jacek-Jarecki
14 lipca 2019 17:26

Wczoraj Schetyna w czasie drugiego dnia konwencji partyjnej wbił już sobie ostatni gwóźdź do trumny wyborczej 2019. Ich program zakłada bowiem 2 główne punkty, z których jeden to - uwaga - legalizacja związków partnerskich. Właśnie przegrali wybory w Polsce. Ciekawe tylko, czy tam wystarczająco wysoko jest ktokolwiek na tyle przytomny, kto sobie z tego zdaje sprawę. Może i lepiej, jakby nie.

Gwarancje wyglądają na fałszywe, ale ktoś miał 30 lat pewność, że będzie dobrze, to mu się wydaje, że tak już będzie zawsze. Oni planują na rok do przodu, więc 30 to wieczność.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Jacek-Jarecki 14 lipca 2019 15:11
14 lipca 2019 17:38

Taką atrakcję jak baba z brodą 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @DYNAQ 14 lipca 2019 15:34
14 lipca 2019 17:39

Taka głupota jest naturalną to wymyka się wszelkiej reżyserii

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @OdysSynLaertesa 14 lipca 2019 13:02
14 lipca 2019 18:00

To teraz zadaniowani z PO grzeją temat, że droga kapusta, pietruszka i ziemniaki to jest wina 500 plus i PiSu.

Za to z drugiej strony Mentzen głosi, że brak leków, jest wynikiem zbyt niskich cen na leki w Polsce, które przez to są masowo wywożone. A producent komponentów woli sprzedać temu, kto więcej zapłaci a nie Polsce, która chce płacić mniej.

I jak tu im dogodzić?

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @MarcinD 14 lipca 2019 17:26
14 lipca 2019 18:52

Robią co mogą żeby przegrać.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @DYNAQ 14 lipca 2019 18:52
14 lipca 2019 19:01

To bardzo dobrze, jeszcze lepiej by było, gdyby jednak nie weszli do Sejmu.

zaloguj się by móc komentować

MarcinD @ewa-rembikowska 14 lipca 2019 19:01
14 lipca 2019 19:40

Ja po cichu liczę, że skonczą z mniej niż 10%. Byłoby ciekawie.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Jacek-Jarecki
14 lipca 2019 21:16

Ja niezliczoną ilość roboczo-godzin spędziłem na sprzeczkach z antypisowcami przez ostatnią dekadę i nic ich tak nie wprowadzało w zakrętkę jak pytanie o jakikolwiek program. Im program jest, był i będzie niepotrzebny. Tam została sama nienawiść i hejt. Nie interesują się tym co się dzieje na świecie, w kraju, a nawet na sąsiedniej ulicy. Nawet najgłupszej tezy nie da się z nich wycisnąć, niczego z czym można by jakkolwiek polemizować. Nie dziwota, że reprezentująca ich partia się w pełni do tego dostosowała. Wydaje mi się, że ich jedyną strategią jest ekstensywny antypisizm. Liczą że będą przeć jak buldożer i w końcu coś się stanie takiego, że wrócą do gry. Jak sądzę czekają na jakąś wywrotkę ekonomiczną, nie martwiąc się tym, że ona uderzy przede wszystkim w nich i w ich aspiracje. Oddanie głosu na PO to już dziś jest automatyczna rezygnacja z rozumu i samostanowienia na podstawowym poziomie. Jakiś czas temu poznałem gościa, który głosuje na PSL (tak, są tacy ludzie) i rozmowa z nim była jak ożywcza bryza, bo choć opowiadał masę głupot, to jednak o coś mu chodziło. Schetynie nie przeszkadza to, że nawet już najgorsza postkomuna nie za bardzo chce się z nim prowadzać. Dramat.

zaloguj się by móc komentować

onyx @Jacek-Jarecki 14 lipca 2019 15:11
14 lipca 2019 22:48

Jak nie pokazali jak pokazali a wakacje dopiero się rozkręcają ;)

https://twitter.com/i/status/1150141671176384514

Kabarety to przy nich prostackie i smętne bolki ;)

 

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @onyx 14 lipca 2019 22:48
15 lipca 2019 12:00

Schetyna , gdyby poćwiczył ,mógłby tak:

https://www.youtube.com/watch?v=PcRyjkYdDxM

Sukces wyborczy murowany.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować