-

Jacek-Jarecki

Drobiazgi

Łakomy siada

Śniło mi się dzisiaj, że Wikingowie chcą obalić króla Haralda V i na norweskim tronie posadzić gdańskiego księcia Adamowicza. Ten w blond peruce z warkoczami wrzeszczał o Walhalli. Już w długiej łodzi, z tarczą... Ktoś we mgle szeptał, że Adamowicz to łakomy kąsek.

Wyczynowcy

Liderzy Narodowców, piewcy narodowej krzepy osobliwie wyglądają na ludzi, których sojowe latte zwala z nóg. Są niczym cień Krytyki Politycznej. Podobne miny, fumy i fochy. Najlepsze jest to, że Naród nie lubi Narodowców, czemu daje cierpki wyraz przy okazji wyborów.

Kolekcja

Szwedzi zawsze znajdą powód, by nie oddawać Stefana Michnika. Należało schwytać łotra, zakleić plastrem i wysłać przesyłką kurierską. Tanio i skutecznie. Teraz czeka nas prawnicza opera mydlana i być może zarzut, że Polska z niejasnych powodów kolekcjonuje Michników.

Wierność

Nie miecz, a budowa kościoła i dyplomacja wyniosły Chrobrego. Prowadził z sukcesem skomplikowaną grę polityczną i dbał, by lud pozostał mu wierny. Ponoć obrońcom Niemczy zapowiedział, że jeśli poddadzą gród każe ukrzyżować wszystkich, od niemowląt po starców. I obronili.

Ostrzeżenie

Od lat Polacy są recenzowani i część z nas tak się tym przejęła, że na wszelki wypadek zawsze staje po stronie recenzujących. Źle jest postrzegać rzeczywistość oczami ludzi, którzy mają nas w nosie. Głupio jest zlecać myślenie ludziom, którzy sami niewiele myślą.

Topór

Sentymentalna gadka, że najgorszy ze wszystkich wrogów jest wróg wewnętrzny jest tylko sentymentalną gadką. Odpowiednio hodowany, by nie urósł zanadto, jest normalnym elementem polityki. Nadyma się, wrzeszczy i ma wielką zaletę, bo zawsze jest pod ręką. Stąd tytuł.

Tusk

Apologeci Donalda nudzą, ględząc w kółko o klasie, wielkości czy światowym obyciu. Brakuje im barwnych porównań w rodzaju: Tusk jest swojski, jak schabowy z kapustą, albo jak Godzilla, bo wyłazi z morza i ogonem wszystko rozwala… To drugie tylko dla zaawansowanych politycznie

Koniunktury

PKB źle robi, że rośnie, ale opozycyjni dziennikarze mają też inne zmartwienia. W porannej audycji radia TokFm poważnie zastanawiali się, czy dobrze ułoży się współpraca Tuska, jeśli zostanie prezydentem, ze Schetyną, jeśli ten zostanie premierem. Szach mat, pisowcy!

Cebula

Polacy nagle nie chcą obierać cebuli, w związku z czym do tej szlachetnej pracy firmy sprowadzają obcokrajowców, którzy nas obiorą i zjedzą – narzekają narodowi patrioci. Sami chętnie obieraliby cebulę z powodów ideologicznych, ale przecież nie za te nędzne parę złotych!

Wszyscy

Gdy ktoś zaczyna wypowiedź od „wszyscy”, albo „Polacy”, a dalej to czy tamto, to łże. Jest niczym burak cukrowy twierdzący, że wszechświat powstał, by go zrodzić. Podobnie ludzie mówiący o sobie w liczbie mnogiej. Ci są szczególnie zabawni, bo łatwo ich policzyć.

M.Rej

Reja „Małych złodziejów wieszacie, a wielkim się kłaniacie” w kontekście wyczynów rozmaitych urzędów jawi się jako dziwnie aktualne. Albowiem tradycja to nie tylko husaria. Nie przesadzałbym jednak z polonocentryzmem, bo to światowy trend. A inni guzik mieli, nie husarię!

Nicki

Dziwne wrażenie sprawiają ludzie, którzy kryją się w sieci pod nazwiskami królów, hetmanów czy innych bohaterów historycznych. Osobiście raczyłem zganić króla Sparty Leonidasa, który gardłował przeciwko aborcji eugenicznej. Jest i Zygmunt III Waza jako wojujący ateista.

Cechy

Na potrzeby bieżącej walki politycznej wielu odrzuca poczucie humoru, łagodność, przyzwoitość i nabytą przez lata wiedzę. Już nadzy, uzbrojeni tylko w kły i pazury, apelują do pospólstwa z pozycji autorytetu i dziwią się niezmiernie, że powoli zasysa ich próżnia absolutnej obojętności. Nie da się bowiem furii przedstawić jako rozsądku, a lęku przed utratą pozycji oraz związanych z nią apanaży jako ekscentrycznej odmiany patriotyzmu.

Słowa

Po naszej chimerycznej epoce zostaną słowa o znaczeniu zdewaluowanym do zera. Nieprzydatne frazesy i oswojone groźby. Media i politycy nie zorientują się, jak poważny jest to problem, aż wszystko będzie ponurą budą kabaretu, gdzie kanibal zaśpiewa nam swoje ludożercze kuplety. Łatwiej odbudować dom czy nawet miasto niż język.

Gorączka

Ludzie zapalczywi często narzekają, że ostre deklaracje polityków nie mają potem odzwierciedlanie w ich czynach. Całe szczęście, bo gdyby było inaczej, od dawna po pustynnej, lub jak kto woli, ujętej w kleszcze wiecznej zmarzliny Ziemi hulałby jeno wiatr, a naga ludzka czaszka byłaby wielką atrakcją hipotetycznych kosmitów pod bezlitosnym sklepieniem nieba.

 

 

 

 tagi: drobiazg  drobiazgi 

Jacek-Jarecki
3 grudnia 2018 09:38
10     1088    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
gabriel-maciejewski @Jacek-Jarecki
3 grudnia 2018 09:42

Szkoda, że Cię nie było na targach

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @Jacek-Jarecki
3 grudnia 2018 09:57

Ano szkoda. Odkąd zyskałem status niepełnosprawnego i pracę za najniższą krajową, ale za to w domowych pieleszach, to  niechętnie opuszczam dom, bo i prawdę mówiąc nie mam po co. Zasadniczo niechętnie też piszę, ale szkoda. Wszędzie chciałbym być, ale szanse na bycie gdziekolwiek maleją i maleją.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Jacek-Jarecki
3 grudnia 2018 10:03

"prezydent z Gdańska premier z Krakowa' - ta pieśń cały czas dla mas

zaloguj się by móc komentować

JK @Jacek-Jarecki
3 grudnia 2018 10:58

Ad. Wyczynowcy:

"Najlepsze jest to, że Naród nie lubi Narodowców, czemu daje cierpki wyraz przy okazji wyborów". Lepsze od tego, o ile możliwym jest lepsze od najlepszego, że Narodowcy wiedzą, że naród ich nie lubi i nawet nie dają szansy narodowi, by ten to wyraził w formie oddanych głosów na ONR, tylko kryją się po jakichś Kukizach.

zaloguj się by móc komentować

valser @Jacek-Jarecki 3 grudnia 2018 09:57
3 grudnia 2018 11:15

Prosze sie nie poddawac. I jesli Pan nie moze sie jak dawniej poruszac, to niech Pan pisze. Pozdrawiam.

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @valser 3 grudnia 2018 11:15
3 grudnia 2018 11:21

Mogę się poruszać. Nie tak jak dawniej, czyli nie grywam w piłę, ale rzecz nie w możliwości, a w wątpliwości, czy dalsze poruszanie Jareckim ma jakikolwiek sens. Pisaniem zaś nie jestem w stanie zmienić swojego statusu ani o jotę. Świat zamknięty jest bowiem kłębowiskiem wątpliwości. Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @JK 3 grudnia 2018 10:58
3 grudnia 2018 11:24

Zwracałem im na to uwagę na twiterze, ale w odpowiedzi zawsze wrzask, że jestem antypolskim łajdakiem. Podobnie, gdy zwróciłem im uwagę, że aby zyskać przychylność należy coś robić. Szkoda czasu.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Jacek-Jarecki 3 grudnia 2018 11:24
3 grudnia 2018 13:53

Narodowcy są pod silnym wpływem Korwina. A przynajmniej zawsze mając cieplutko wymoszczony kącik w swym biało czerwonym seruszku właśnie dla niego.

 

zaloguj się by móc komentować

Aquilamagna @Jacek-Jarecki
3 grudnia 2018 19:38

Dziękuję za porcję smakowitej lektury i wielokrotny szach-mat!

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Aquilamagna 3 grudnia 2018 19:38
4 grudnia 2018 00:13

Ja też. Z żabiej perspektywy. A gdyby pod tłustym nagłówkien napisać - nie ?

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować