-

Jacek-Jarecki

Atrapy potraw na medialnym stole

Wczoraj przy kolacji obejrzałem pierwsze dziesięć minut wieczornych Wiadomości TVP. Ze szkodą dla zdrowia połknąłem co miałem połknąć i salwowałem się ucieczką. Dłuższy kontakt z tak prymitywną propagandą mógłby skutkować eksplozją wulgaryzmów, a tak skończyłem kontakt z rządowym środkiem przekazu ekscentryczną uwagą, że odpowiedzialnych za ten upadek kazałbym powiesić. Niby żartem i oczywiście w przenośni, bo ani kazać nic nikomu nie mogą, a już o wieszaniu to w ogóle śmiech mówić w dzisiejszych czasach. Tyle tylko, że kolejny raz potwierdziło się, że zarówno moje przekonania jak i polityczne emocje kierowane są niezgodą i negacją. Dzięki takiemu nastawieniu unikam rozczarowań i wahań politycznych nastrojów. Opierając kontakt z mediami o sporadyczne słuchanie porannych audycji wybitnej stacji TokFm i zaglądanie na stronę Gazety Wyborczej utrzymuję się w ryzach poparcia dla rządzącej partii, ale nie jestem w stanie ręczyć za siebie, gdyby zmuszono mnie do codziennego oglądania tych całych Wiadomości. Uprzedzam od razu, żeby nikt mi tutaj nie oferował w zamian Faktów TVN czy innego Polsatu, bo aż tak ekscentryczny nie jestem i wszystko, że się tak wyrażę, ma swoje granice.

Nie narzekam. Martwię się po prostu, bo może wyjść w końcu na to, że jestem nienormalny. To w sumie dziwne, że jakie by nie nastąpiły w Polsce polityczne zmiany i obroty zawsze jestem na mentalnym aucie i muszę napędzać się wspomnianą na wstępie negacją. Dawno straciłem nadzieję i nawet nie oczekuję, że ktoś sto razy ważniejszy i mądrzejszy ode mnie wpadnie na pomysł, że można przekazać informacje dnia wedle ich rangi oraz bez nachalnego molestowania widza własnymi, czy opłaconymi politycznie przekonaniami. Mogę słuchać idiotycznych dywagacji wrogiego plemienia kanibali, ale nigdy nie będzie mi przyjacielem żaden kanibal, który mizdrzy się do mnie, że niby idziemy razem. Daleko mi do ideału, ale z kanibalami nigdzie nie chodzę, a tym bardziej nie siadam do stołu.

Szczęście wielkie, że dobra zmiana nie dorobiła się dotychczas portalu internetowego w rodzaju Onetu czy Gazeta.pl, gdzie nieuctwo i przekonanie o wybitnej wartości własnych wypocin byłoby równie wielkie, jak na tych zasłużonych w tej dziedzinie portalach. Tego bym nie zniósł. Wystarczy z naddatkiem to co można wyczytać na stronie TVP Info czy w internetowym magazynku braci Karnowskich.

Mechanizmy, które nieustannie spychają mnie na margines i odpychają od mediów są niezwykle proste i polegają tylko na odwróceniu znaków. Mogę pośmiać się z Michnika, który wczoraj biadał w Poznaniu nad największym od zakończenia II Wojny Światowej kryzysem demokracji, ale nie będzie mi do śmiechu gdy przeczytam o najwybitniejszym rządzie od czasów Bolesława Chrobrego. ( Czy aby już tego nie było?) Mogę zabawić się kosztem Wyborczej, która lata z filmem „Kler” niczym przysłowiowy kot z pęcherzem, ale demaskacja w rodzaju „Urban na premierze „Kleru” sprawia, że tylko się dziwię. Bo niby gdzie ma być Jurek Urban jak nie tam, w kościele ma siedzieć?

Czy naprawdę musimy mieć swojego Żakowskiego, Lisa czy Dominikę Wielowiejską? Ta ostatnia nasmarowała wczoraj na twitterze:

„Znieść obowiązkowy celibat, uznać związki partnerskie homoseksualistów, także księży, dopuścić kobiety do kapłaństwa. I wiele problemów Kościoła instytucjonalnego by wyparowało.

Przecież to wystarczy. Dajcie się durniom nacieszyć własną pomysłowością! Ale nie, koniecznie ten idiotyzm musi unieważnić odwrotna dziennikarka, pani Nykiel:

Każdą aktywistkę prędzej czy później poniesie Pani Dominiko, niechże się Pani nie ogranicza. Na całość proszę w tych postulatach. Znieść halal i kosher, otworzyć się na imamki i rabinki, znieść ograniczenia wiekowe dla zamążpójścia. Wiele problemów judaizmu i islamu wyparuje”

Zaraz z tego będzie news, potem felieton i debilna pseudo dyskusja. Bez przerwy faszeruje się publiczność podobnymi bredniami, dzięki czemu kwitnie celbrytyzm polityczny, czyli tak naprawdę polityka bez polityki, czyli ględzenie bez hamulców i jakiejkolwiek odpowiedzialności za słowo. Co powiedział Maleńczuk, a co Cejrowski? Czy poseł Tarczyński tylko udaje? Czy PO spełni wreszcie obietnice wyborcze, a jeśli tak, to które? Jest też dobra wiadomość! Rafał Woś, odrzucony przez lewicę znalazł przytulisko w tabloidzie, gdzie będzie pewnie tropił prawicowego Yeti w Tatrach.

Ucz się miły czytelniku. Szukaj miejsca, skąd będziesz mógł spojrzeć własnymi oczami na Polskę i Świat. Sam musisz oddzielić rzeczywistość od interpretacyjnych bredni suto opłacanych medialnych kreatur. To się już nie odstanie, nie zmieni na lepsze. Co sam zrozumiesz, choćbyś błądził i błądził i tak będzie sto razy lepsze niż to, co ci podsuwają. I przede wszystkim oducz się szacunku dla tych, którzy gdy zgasną światła mają cię za ludzką mierzwę nad którą panują. Pokaż im, że to bujda.

 

 tagi: polityka  polska  media  tvp  gw  tokfm 

Jacek-Jarecki
29 września 2018 07:02
28     2456    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Grzeralts @Jacek-Jarecki
29 września 2018 08:06

Ostatnie dwa zdania, choć głęboko słuszne, dadzą jednak ten skutek, że pogrążą nas na zawsze. Tylko jak im jasno pokazać, jak bardzo nie podoba nam się to, co robią?

zaloguj się by móc komentować

orjan @Jacek-Jarecki
29 września 2018 10:38

Odczytuję, że Twoja kontestacja zamyka się w kręgu estetyki. Stąd to niezadowolenie. Tymczasem jest wojna. Jedna ze stron nawet deklaruje totalną wojnę. W takiej sytuacji nie ma miejsca na estetykę.

Nie chcę mówić, że rządzi "skuteczność", bo nie wiadomo, gdzie na razie ustawić jej pomiar. Taka jest akurat specyfika tych wyborów. Możliwe, że właśnie jest to przyczyną pewnej dezorientacji, gdy oglądamy walczące "Wiadomości".

Oczywiście TVP ma przechył propagandowy w stronę PiS, ale to jest akurat sprawiedliwe. Nie łamie bowiem, lecz przywraca równowagę w propagandzie medialnej.

Wracając do wojny, zwycięzcę w kategorii estetyki poznamy po zakończeniu tej wojny po tym, mianowicie, jak zwycięzca potraktuje pokonanego i odwrotnie. Pokój będzie, czy terroryzm polityczny? Gdzie pojdzie, lub gdzie osiądzie ta obecna "totalność"?

Tymczasem, póki wojna trwa, estetyka zadowalać się musi oceną, kto jaką broń stosuje. W pokazywaniu, kto czym strzela, jest właściwa perspektywa oceny rzetelności takich programów jak "Wiadomości". Relacje dotyczą broni, a dopiero wynikowo, kto ją stosuje i kim naprawdę jest. To z kolei wprowadza pewną monowątkowość, lecz na to nie ma już rady dopóki przeciwnicy PiS nie zaczną używać konwencjonalnego oręża.

Sęk w tym, że - przynajmniej ja coraz bardziej umacniam sie w takim rozpoznaniu - przeciwnicy PiS okazuja sie totalnymi patałachami w każdej dziedzinie istotnej dla politycznej popularności za wyjątkiem nienawiści i szkodnictwa. Dla każdego obserwatora oczywiste było, że droga Tuska na szczyt polegała na usuwaniu wszystkich, choćby jako tako zdolnych. Jednak dotychczas nie miałem pojęcia, że wewnętrz swojego środowiska udało mu się to w wymiarze totalnym.

Ja już przestałem pytać o ich program wyborczy, ale niech mi ktoś palcem wskaże tam kogokolwiek rzetelnie kwalifikowanego do przywództwa dla Polaków, a nie dla siebie.

A co tam! Niech na czas tych wyborów ktoś mi wskaże u nich przynajmniej kogokolwiek na poziomie. Jak bez tego "Wiadomości" mogą być prawdziwie interesujące?

zaloguj się by móc komentować

dziad-kalwaryjski @Jacek-Jarecki
29 września 2018 11:11

Istotą mediów jest manipulacja. Istotą manipulacji nie jest wskazywanie argumentów na rzecz tej czy innej strony, ale wskazywanie tematów o których mamy myśleć.

To jest abecadło i pierwszy semestr dziennikarstwa.

Jestem niezmiennie zakoczony, gdy maturzysta wchodzi do klasy pierwszaków i bulwersuje go, że pani mówi wolno, wyraźnie, proste zdania, jest uśmiechnięta, miła, a powinna "dążyć do prawdy" .

Telewizor jest dla pierwszaków

zaloguj się by móc komentować


Jacek-Jarecki @dziad-kalwaryjski 29 września 2018 11:11
29 września 2018 11:58

Cóż odpowiedzieć na takie dictum?

Proszę obejrzeć jeden odcinek Wiadomości. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Jacek-Jarecki 29 września 2018 11:58
29 września 2018 12:09

My oglądamy dzień w dzień i nie przestajemy się zachwycać. Jutro o tym napiszę.

.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @dziad-kalwaryjski 29 września 2018 11:11
29 września 2018 19:58

Dokładnie tak. I Krzysztof mnie (chyba) uprzedzi. Od dawna zabieram się do napisania tekstu o tym, że te wszystkie narzekania na poziom TV są zwyczajnie slabe, gdyż to niejako z definicji plebejska rozrywka na mas. Oczekiwanie, że ta będzie serwować subtelny, wysmakowany przekaz dla sceptycznych, błyskotliwych (rzecz jasna słusznych, czyli "naszych") intelektualistów to jakiś obłęd, pomieszanie z poplątaniem wręcz. 

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @dziad-kalwaryjski 29 września 2018 11:11
29 września 2018 21:09

W ogóle się niz zgadzam, proszę sobie zobaczyć jak się robiło propagande w takiej hameryce jeszcze ze 30 lat temu. To może być propaganda ale nie musi być taka tempa i obrzydliwa i toporna. A takie tesksty w stylu "telewizor jest dla pierwszaków. To w mojej opinii tylko znak pychy.
Pozdrawiam :)

zaloguj się by móc komentować

chlor @Jacek-Jarecki
29 września 2018 21:10

Telewizję oglądam bardzo rzadko, kiedy bywam u ludzi. Nie znam się, więc powiem tyle, że telewizja państwowa mniej mnie denerwuje niż TVN i Polsat. Jasne, że postulat podawania wiadomości w kolejności wg największego znaczenia jest słuszny, a skutki jego ciągłego łamania są stałe i wku..ce. To kontynuacja modelu TV z czasów Gierka, gdy na początek Dziennika TV dawano reportaż o urodzinach cielęcia z dwiema głowami.

 

zaloguj się by móc komentować

dziad-kalwaryjski @Jacek-Jarecki 29 września 2018 11:58
29 września 2018 21:55

Musimy patrzeć własnymi oczami - i to jest bardzo daleko idąca myśl. Niestety własnymi oczami ogarniemy max 500m wokół. Cała reszta, Polska i świat to interpretacja. Moja, Twoja, redaktora wiadomości.

Na świecie dzieje się dziesięć tysięcy istotnych wydarzeń, a Ty w wiadomościach dostajesz 20. Do tego max są to "setki". To musi się różnić choćby tylko czasowo nawet od notki w SN.

zaloguj się by móc komentować

dziad-kalwaryjski @parasolnikov 29 września 2018 21:09
29 września 2018 21:58

Nie stać tv na ładną propagandę.

A zdanie "elementarz jest dla pierwszaków" to wg Ciebie też znak pychy :)

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @dziad-kalwaryjski 29 września 2018 21:58
29 września 2018 22:23

Tak to obejrzyj sobie "wyspe gilligana" , "star treka", "MASH'a" , "Archiwum X" "Johny Carson Show", "David Lettarman Show" .  Siedzicie mentalnie w tej komunie, aż przykro na to patrzeć.

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @dziad-kalwaryjski 29 września 2018 21:58
29 września 2018 22:30

I jeszcze jak już wierce temat, to bym poprosił o rozwinięcie "nie stać" bo to bardzo ciekawe...

zaloguj się by móc komentować

przemsa @parasolnikov 29 września 2018 21:09
30 września 2018 07:25

Jeżeli już, to tezę, że telewizor jest dla pierwszaków postawił autor, a nie dziad kalwaryjski. 

 

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @przemsa 30 września 2018 07:25
30 września 2018 08:03

Bynajmniej. 

Postawiłem tezę, że telewizja jest robiona przez złych, złajdaczonych pierwszaków, a to zasadniczo co innego.

zaloguj się by móc komentować

lchlip @orjan 29 września 2018 10:38
30 września 2018 08:44

Jakże to smutne i deprymujące, kiedy traktuje się telewizyjnych oglądaczy jak ciemną masę i obniża estetyczną poprzeczkę argumentując to równowagą medialnych manipulacji. Dostosowanie się do przeciwnika niezależnie od skutków czy to w formowaniu estetycznych czy propagandowych wartości i obniżanie standardów, jak ktoś napisał "dla pierwszoklasistów" może tylko skutkować, że na maturze oblewa się egzamin z dorosłości.
 

To co dziwi najbardziej to to, iż w tych ideologicznych rozważaniach mówi się o rozgrywanej wojnie a nie o zgliszczach które ona pozostawia. Dziwi również brak refleksji o własnych standardach etycznych i jakichkolwiek normach to ustalających. Jedynym odnośnikiem jest przeciwnik ze swoimi standardami, które wystarczy kopiować i ulepszać aby odnieść sukces. Jaki właściwie?

Jeżeli nie ma się do zaproponowania własnych wartości o które warto walczyć w procesie ciągłego ogłupiania społeczeństwa, jeżeli nie promuje się estetyki i podstawowych zasad dobrego dziennikarswa to można oczywyście mówić że przechył propagandowy jest sprawiedliwy, ale czy tak naprawdę daje to jakiekolwiek prawo do oceny drugiej strony mówiącej dokładnie to samo?

Ogłupianie, nawet z przekonaniem że prowadzi się je w słusznym celu, daje taki sam rezultat jak to wykonywane z premedytacją. Powiększa armię głupców. 

.

 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @dziad-kalwaryjski 29 września 2018 11:11
30 września 2018 08:50

Może i telewizor jest dla pierwszaków, ale obsługują go nadęci maturzyści, którym się zdaje, że działają samodzielnie, w dodatku dla dobra pierwszaków. Koledzy zaś tutaj, zachwycający się telewizją uważają pewnie, że ktoś ich odróżnia od durniów łykających wszystko jak małpa kit i jeszcze da temu wyraz w czasie spotkania w kuluarach...No wie pan, przecież to nie było przeznaczone dla pana tylko dla pierwszaków....

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @lchlip 30 września 2018 08:44
30 września 2018 09:12

"Ogłupianie, nawet z przekonaniem że prowadzi się je w słusznym celu, daje taki sam rezultat jak to wykonywane z premedytacją. Powiększa armię głupców."

Dodam od siebie, że jeszcze łatwiejszych do zmanipulowania, także przez przeciwnika. 

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @chlor 29 września 2018 21:10
30 września 2018 09:15

Mnie TVN i Polsat nie denerwują wcale, ponieważ dla mnie nie istnieją. Inna rzecz, że w latach peowskich najbardziej denerwowała mnie TVP. A jak już zobaczyłem te dziennikarki o radykalnie zdegenerowanym wyglądzie... Szczęśliwie zapomniałem nazwisk. Uff...

zaloguj się by móc komentować


przemsa @Jacek-Jarecki 30 września 2018 08:03
30 września 2018 16:11

Ok, ale dziad kalwaryjski również nie do końca taką tezę postawił. 

zaloguj się by móc komentować

dziad-kalwaryjski @parasolnikov 29 września 2018 22:23
1 października 2018 13:35

Nasze ziemce, rymanowskie, pochanki, lisy, durczoki etc oglądali carsonów i lettermanów 10 razy dokładniej niż my razem wzięci. Większość z nich stażowała w foxach czy cnn-ach. Uczestniczyła w kolegiach redakcyjnych po programach. Więcej, na specjalnych formularzach oceniała tamte programy i konkurencję - błędy, plusy, minusy, manipulacje. 

Wiesz zatem w czym problem? Własnie w tym że tam była.

Imperium ma władzę dlatego, że ma własny przekaz.

Kopiowanie imperium przez junior partnera jest zawsze parodią.

A teraz, bez patrzenia w googla, czy potrafisz podać nazwy dobrych programów hiszpańskich, włoskich czy niemieckich (proszę bez raicha-ranickiego)?

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @dziad-kalwaryjski 1 października 2018 13:35
1 października 2018 13:41

To tażajmy się w gównie i mówmy, że to czekolada, bo nie jesteśmy imperium, powiedz to wprost. Powiedz wprost, że naszej chołocie wystarczy Sławomir, a Ty jesteś tak wysublimowany, że wiesz, że tak musi być i kwitujesz to dobrotliwym uśmiechem.
Ja nie mam kompleksów i mi wisi miękkim kalafiorem co tam hiszpania. Ja wiem, że nas stać na więcej i możemy więcej i że wbrew temu co Wam się wydaję ludzie oczekują czegoś więcej.

zaloguj się by móc komentować

mooj @parasolnikov 1 października 2018 13:41
1 października 2018 14:02

Stać nas na więcej -ok, zgadzam się. Na więcej niż na format telewizji popularnej. Bo ten format to marna kopia.

Na co? Może to więcej - nie będące próbą odtworzenia formatu propagandy z lat 30-60 XX wieku tworzonej w sojuzie, rzeszy i stanach (bo tym jest film i telewizja) - to np propozycja TV Trwam. Nie wszystko jest dla wszystkich, ale nie jest przypadkiem, że "własne produkcje" (nie tylko pgr, a szerzej: cieszące się dobrymi opiniami obrazki) to raczej pochodna formatu "rozmów niedokończonych" niz kiludziesięciosekundowych odszczekiwań opononentowi.

Nie ma co się pasjonować czy dobrze wyrzeźbione czy krzywo .(."To tażajmy się w gównie i mówmy, że to czekolada, " ) olać materiał i rzeźbić w czym innym zamiast narzekać, że śmierdzi. Śmierdzi bo w tym samym g...e rzeźbione, nieważne wiernie czy kubistycznie. Ma być inaczej? To bez kopiowania formatów propagandy sprzed dekad.

zaloguj się by móc komentować

dziad-kalwaryjski @parasolnikov 1 października 2018 13:41
1 października 2018 14:34

Nie jesteśmy w gównie, ale po pas w brudnej wodzie. Nie damy rady biec, ale iść możemy.

SNy ,pgr, lul, własne programy to gigantyczna robota w której i Ty masz udział. Przekonania że jesteśmy w gównie, wokół mordy i złodzieje to cel roboty imperialnej smarzowskich - "widzicie, wszędzie banda, czarna i czerwona, i bagno, co robić? Emigrować by ratować swoje dzieci..."

Nie masz telewizji, nie będziesz miał, bo Ci nie pozwolą, więc nie musisz mieć XIX-wiecznych złudzeń, że możesz być "inżynierem dusz mas", albo przynajmniej że Twoi ulubieni twórcy nimi będą.

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @dziad-kalwaryjski 1 października 2018 14:34
1 października 2018 15:06

Może przeczytaj sobie co napisałeś:


"Istotą mediów jest manipulacja. Istotą manipulacji nie jest wskazywanie argumentów na rzecz tej czy innej strony, ale wskazywanie tematów o których mamy myśleć.

To jest abecadło i pierwszy semestr dziennikarstwa.

Jestem niezmiennie zakoczony, gdy maturzysta wchodzi do klasy pierwszaków i bulwersuje go, że pani mówi wolno, wyraźnie, proste zdania, jest uśmiechnięta, miła, a powinna "dążyć do prawdy" .

Telewizor jest dla pierwszaków"

Panie maturzysto ...

zaloguj się by móc komentować

dziad-kalwaryjski @parasolnikov 1 października 2018 15:06
1 października 2018 15:20

Moje ograniczenia nie pozwalają mi na dostrzeżenie sprzeczności, wybacz.

 

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @dziad-kalwaryjski 1 października 2018 15:20
1 października 2018 16:41

Tu nie chodzi, o sprzecznosc tylko o to, ze ja o czym innym mowie, a Ty wyciagasz coraz to nowe inne tematy. Piszesz, ze tv ok bo to dla debili, a pozniej ze nie jestesmy imperium, a pozniej ze mamy byc jakimistam inzynierami. Chodzi o to, ze to dziadostwo jest ta telewizja. I kazdy to widzi, tylko tzw. intelektualisci mowia ze ok bo to dla chamstwa, to wystarczy.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować